17. 09. 2023, 08:05

Čínský módní zásah: Za urážlivé oblečení by mohla hrozit pokuta i vězení

Peking – Obyvatelé Číny si možná budou muset dávat pozor na to, v čem chodí. Tamní zákonodárci totiž navrhují úpravu zákona, která by v případě schválení zakazovala nosit oblečení, které „zraňuje pocity národa“. Jde tak o další zásah do každodenního života Číňanů, informuje server CNN.

Podobné fráze používají čínské orgány i v případech, kdy dochází k omezování svobody projevu nebo v momentech, kdy se snaží odrazit výtky a urážky ze strany cizích zemí.

Stálý výbor Národního lidového kongresu zveřejnil informaci o plánech zákonodárců začátkem tohoto měsíce na svých webových stránkách.

Slovní spojení o „duchu čínského národa“ v tomto případě odkazuje k vlastenectví. Takzvaně „škodlivé“ oděvy tak budou zřejmě ty, které čínská úřady vyhodnotí jako „nepatriotické“. Úprava zákona pouze navazuje na sérii nových opatření.

Jde například o regulaci vysílání, která vede k cílenému bojkotování „zženštilých“ či „nesprávně“ politicky aktivních umělců v televizním vysílání. Úřady v zemi se v posledním roce zaměřily i na tetování. Lidem, kteří potetují osoby mladší 18let, hrozí trest. Ten se týká mimo jiné i osob podporující v tetování nezletilé. Tito lidé navíc čelí diskriminaci na pracovním trhu.

Návrh zákona kritizují i odborníci

Pokud by došlo ke schválení úpravy zákona, bylo by v Číně ilegální „nosit nebo nutit ostatní k nošení“ urážlivých věcí na veřejných místech. Samotný návrh už ale nespecifikuje, jaké oblečení by bylo trestné nosit. Úprava nicméně říká, že ti, kteří by zákon porušili, by mohli čelit zadržení až na patnáct dní a pokutě pět tisíc jüan, což je přibližně 15,5 tisíce korun.

Návrh novely se vedle módy zabývá i slovním sdělením. Součástí omezení je totiž i zákaz „vytváření, rozšiřování, zveřejňování a šíření článků nebo poznámek“ poškozujících čínského „ducha“.

Nová pravidla mají být součástí změn trestního zákona o správě veřejnosti, který platí od roku 2006. Stávající opatření dávají policii pravomoc zadržovat podezřelé na týdny za širokou škálu trestných činů – od vandalismu až po přestupky proti veřejnému pořádku. V průběhu září chce Čínský zákonodárný orgán zjistit, co si o návrhu myslí veřejnost.

Někteří Číňané ale vyjadřují své znepokojení už teď, především na sociálních sítích. Zároveň přesvědčují ostatní, aby se proti návrhu postavili. Ke kritice se přidalo i několik právních odborníků, kteří zpochybňují povahu návrhu. Upozorňují i na absenci konkrétních pokynů.

„Kdo určuje ducha čínského národa a jakými postupy?“ zamyslel se profesor ústavních studií Tong Zhiwei na čínské platformě Weibo. Ta se podobá platformě X, dříve známé jako Twitter.

„Pokud dojde ke schválení tohoto článku podle současného návrhu, nevyhnutelně to povede k tomu, že právní orgány a justice budou zatýkat a odsuzovat lidi na základě vůle svých vůdců. A to způsobí rozsáhlé škody,“ varoval profesor z Východočínské univerzity politických věd a práv v Šanghaji.

Policie řešila kimono

Profesorka trestního práva Lao Dongyan z pekingské univerzity Čching–chua si myslí, že zákon omezí občany na jejich právech. „Státní moc tímto krokem přímo zasahuje do oblasti denního oblečení jednotlivců, což je zjevně přehnané,“ napsala na Weibo.

Podle Lao by dodatek mohl podnítit extrémní nacionalismus v zemi.

Navrhovaný pozměňovací návrh navíc přichází v době, kdy se oblečení v Číně stává stále více politickým tématem, zejména pokud jde o japonské oděvy. Čínská fanynka anime loni v srpnu popsala, jak ji zadržela policie poté, co pózovala v kimonu – tradičním japonském oděvu – ve východním městě Su-čou.

Cosplay inspirovaný japonskou manga sérií „Summer Time Rendering“ se stal poměrně rychle předmětem diskuzí. Lidé na čínských sociálních sítích řešili, co měla žena na sobě a někteří tvrdili, že její oblečení „bylo nevlastenecké“.

V roce 2019 došlo k podobnému incidentu – univerzitní ochranka tehdy zaútočila na muže v kimonu. Video vyvolalo debatu o protijaponských náladách v zemi.

Návrat k tradičnímu odívání

V návaznosti na návrh novely z tohoto měsíce proto jeden uživatel na sociální sítí Weibo nadhodil, zda by cosplayeři nebo zaměstnanci japonských restaurací v kimonech mohli přijít do rozporu s navrhovanými pravidly. „Zákon by měl alespoň upřesnit přesné symboly, které budou zakázané, a co naopak bude dovoleno,“ dodal.

Na čínské chatovací platformě WeChat se zas jiný muž zamýšlel nad tím, jestli bude možné nosit obleky, které označil za „ztělesnění kapitalismu“. Následně se zeptal: „Proč nenosíme čínské tuniky nebo hanfu?“

V Číně v posledních letech narůstá počet členů hnutí „Hanfu“, jež nese stejný název jako tradiční starověký styl odívání. Hnutí, které se začalo vyskytovat začátkem roku 2000 jako okrajová subkultura je nyní důkazem rostoucího nacionalismu mezi mladými.

Autorka: Barbora Kučerová, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]