08. 06. 2023, 14:28

Členové NATO by mohli poslat vojáky na Ukrajinu, říká bývalý šéf aliance

Brusel – Některé členské státy NATO by podle Anderse Rasmussena, bývalého šéfa tohoto vojenského uskupení, mohly zvážit nasazení vojáků na Ukrajinu, uvedla Al Jazeera. Může se tak stát v případě, že ostatní členové aliance nenabídnou Kyjevu významné bezpečnostní záruky na plánovaném summitu ve Vilniusu.

Některé země NATO můžou na Ukrajině umístit své vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou Kyjevu na summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Řekl to bývalý generální tajemník NATO Anders Rasmussen. „Pokud se NATO nedokáže dohodnout na jasné cestě vpřed, existuje možnost, že by některé země mohly jednat samostatně,“ dodal.

Čtěte také: Kachovka Evropě otevírá oči: Jaderná bomba není jediný důvod k obavám

Podle deníku The Guardian reagoval Rasmussen na slova současného šéfa NATO Jense Stoltenberga, který uvedl, že podle článku 5 Washingtonské smlouvy poskytuje aliance plnohodnotné bezpečnostní záruky pouze řádným členům. „Například Polsko se velmi angažuje v poskytování konkrétní pomoci Ukrajině,“ připomněl Rasmussen. Pokud Ukrajina na summitu nic nezíská, Poláci by podle něj mohli vážně uvažovat o sestavení koalice zemí ochotných pomoci.

Bývalý šéf NATO také odmítl argument zpochybňující možnost nabídnout Ukrajině cestu k členství v NATO, dokud válka neskončí. Podle něj je nezbytné, aby Ukrajina obdržela písemné bezpečnostní záruky. Ty by měly zahrnovat sdílení zpravodajských informací, výcvik na Ukrajině, výrobu munice a průběžné dodávky zbraní.

Polsko by se v případě nulových bezpečnostních záruk mohlo angažovat na národní bázi ještě silněji – následovaly by ho pak i pobaltské státy. „Neměli bychom Polsko podceňovat. Poláci mají pocit, že západní Evropa neposlouchala jejich varování před pravou ruskou mentalitou příliš dlouhou dobu,“ dodal Rasmussen. V případě, že by Ukrajina o takovou vojenskou pomoc stála, bylo by to podle něj zcela legální.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.