15. 03. 2023, 18:10

Další protesty ve Francii kvůli penzijní reformě

Paříž – Francouzský prezident Emmanuel Macron se chystá na protlačení důchodových reforem i přes měsíce trvající protesty, uvádí server France 24.

Ulice zaplavené lidmi a odbory snažící se ze všech sil paralyzovat zemi stávkami, to je obraz Francie posledních měsíců. Zatímco v parlamentu se zákon posunující hranici odchodu do důchodu na 64 let blíží do poslední zatáčky, zaměstnanci železnic a veřejného sektoru se minulý týden nepříliš úspěšně pokusili o ochromení veřejné infrastruktury. Nejviditelnější dopad zanechali stávkující popeláři, kvůli kterým byla Paříž více než jindy zaplavena všudypřítomnými odpadky.

Čtěte také: Metro, práce, hrob. Francie se bouří proti důchodové reformě 

Zatímco pro občany jiných států EU je odchod do důchodu v 64 letech nesplněným snem, pro Francouze dlouhý důchodový věk představuje bezmála součást národní mytologie. Jak psal Voxpot již dříve, Macronova menšinová vláda bude potřebovat podporu konzervativců z horní komory parlamentu, aby dokázala nový zákon obhájit na plénu obou komor, na kterém se zástupci té dolní těší levicové většině.

Autor: fiš

[other_banner_1]