04. 04. 2023, 12:27

Další zákaz TikToku. Austrálie řekla ne používání aplikace TikTok na vládních zařízeních

Canberra – Australská vláda udělala významný krok: zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech vládních zařízeních. Hlavním důvodem jsou zejména obavy o národní bezpečnost, především kvůli shromažďování dat uživatelů. Austrálie se tak připojila k USA, Velké Británii či Francii, které k podobnému kroku přistoupily již dříve.

Austrálie se tak připojila k rostoucímu počtu západních zemí, které nyní zasahují proti této čínské společnosti. Generální prokurátor Mark Dreyfus uvedl, že toto restriktivní opatření začne platit, „jak jen to bude možné“. A k výjimkám bude docházet pouze v případě, že budou zavedena vhodná bezpečnostní opatření.

Čtěte také: Nová pravice, nebo noví fašisté? Itálie se chystá na vládu Giorgie Meloni

Toto omezení by zároveň mohlo poškodit diplomatické vztahy mezi Canberrou a Pekingem. Čínská společnost v reakci na tento krok uvedla, že je z rozhodnutí australské vlády „velice zklamaná“ a označila je za silně zpolitizované. „Neexistuje žádný důkaz o tom, že TikTok představuje pro Australany bezpečnostní hrozbu,“ řekl zástupce TikToku pro Austrálii a Nový Zéland Lee Hunter.

Používání aplikace na vládních zařízeních už zakázali všichni členové tzv. aliance Five Eyes, kam patří USA, Velká Británie, Austrálie, Nový Zéland a rovněž Kanada. K podobnému kroku sáhli i v Belgii, Francii a nedávno také na půdě Evropské komise.

Hlavním důvodem jsou stále rostoucí obavy z používání aplikace ke shromažďování dat uživatelů pro účely čínské vlády. Experti na kybernetickou bezpečnost již několikrát varovali, že TikTok by mohl být využíván právě s tímto záměrem.

Autor: ogo

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]