19. 05. 2023, 08:39

Děti po pádu letadla přežily 16 dní v amazonské džungli

Bogotá – Po více než dvou týdnech se podařilo v amazonské džungli najít čtyři děti, které byly pohřešované po pádu letadla. Podle BBC to uvedli kolumbijští představitelé.

Lehký letoun Cessna 206 letěl 1. května ráno z Araracuary do San José del Guaviare. Hluboko nad džunglí v jižní Kolumbii ale náhle zmizel. Jeho pilot již dříve hlásil problémy s motorem. Po velkém pátrání, kterého se zúčastnilo více než 100 vojáků, bylo letadlo lokalizováno v pondělí 15. května, tedy dva týdny poté, co zmizelo. Na místě nehody byla nalezena těla dvou pilotů a matky dětí.

Čtěte také: Běloruská nezávislost se rozplývá, i kvůli sankcím. Lukašenka navíc zrazuje jeho zdraví

V místě nehody se však nepodařilo najít čtyři děti, které byly během pádu s dospělými na palubě. Pátrací týmy ale našly stopy, které naznačovaly, že havárii přežily. Dětem pocházejícím z kmene Huitoto bylo třináct, devět a čtyři roky, a spolu s nimi bylo i 11měsíční miminko.

Během dalšího hledání narazili pátrací psi na dětskou láhev na pití, nůžky, sponku do vlasů a napůl snědené ovoce. Podařilo se jim také objevit improvizovaný úkryt vyrobený z klacků a větví. V obavě, že děti putují stále hlouběji do džungle, armáda nasadila helikoptéry. Ty následně přehrávaly nahranou zprávu od jejich babičky v jazyce Huitoto, která je vyzývala, aby zůstaly na místě.

Pátrání následně začaly brzdit silné deště. Ve středu však přišel kolumbijský institut pro ochranu dětí se zprávou o nalezení dětí místními obyvateli, což se později také potvrdilo. Předpokládá se, že děti zachránily znalosti lidí kmene Huitoto o ovoci a dovednostech přežití v džungli.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]