27. 08. 2023, 08:05

„Dodavatelé mají spoustu zbraní.“ Civilisté v Súdánu nakupují pistole, jejich cena klesá

Chartúm – Konflikt v Súdánu trvá už čtyři měsíce, a tamní obyvatelé jsou tak stále v nebezpečí. Kromě každodenních bojů mezi vládní armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory čelí civilisté i zvýšené kriminalitě v ulicích, informuje BBC.

Sehnat zbraň v Súdánu je poměrně snadné. Tamní černý trh se zbraněmi je totiž „nabitý“ puškami AK-47, popsal pro BBC jeden z překupníků. A protože je ruských kalašnikovů v hlavním městě hodně, jejich cena začala klesat.

Důvodem narůstajícího počtu zbraní v Súdánu je válka, která vypukla v dubnu. Na jedné straně konfliktu stojí oficiální armáda – vedená Abdalem Fattáhem Burhánem, který je de facto hlavou státu – a na té druhé milice známé jako Jednotky rychlé podpory (RSF), v jejichž čele stojí Muhammad Hamdan Dagalo, přezdívaný „Hamedti“. 

Jeden z překupníků zbraní pod podmínkou anonymity uvedl, že ačkoli jsou někteří jeho dodavatelé vysloužilí armádní důstojníci, většina z nich pochází z řad RSF. Nabídka kalašnikovů převýšila poptávku poté, co došlo k „bitvě u Bahri“. Tak tamní obyvatelé označují střet, který vyeskaloval tři měsíce po začátku války, jež je pro Súdán noční můrou. 

Na ulicích Bahri ležely mrtvoly vojáků. Jednotky RSF – které ovládají velkou část města, stejně jako súdanskou metropoli Chartúm a druhé největší město Omdurmán – způsobily vládním silám těžké ztráty. „Mnoho vojáků padlo do zajetí a mnoho dalších zabili, takže naši dodavatelé teď mají spoustu zbraní,“ řekl překupník.

Překupníci vozí zbraně lidem domů

Současná situace pro prodejce zbraní znamená i to, že nemusejí čekat, až jim někdo propašuje AK-47 přes saharskou poušť. Pušky většinou proudí z Libye, kterou překupník popsal jako „otevřený trh se zbraněmi“. To jen dokresluje situaci, ve které se státy z oblasti severní Afriky momentálně nacházejí.  

Pašované zbraně z Libye dříve putovaly většinou k rebelům, kteří byli zapleteni do nějakého dlouhodobějšího konfliktu – ať už v Súdánu nebo v okolních státech jako je třeba Čad. Obchodníci teď ale mají nové zákazníky – obyvatele hlavního města. Ti se totiž bojí války a nebezpečí na vlastním prahu.

Pětapadesátiletý otec šesti dětí, který pochází z Chartúmu, řekl, že si koupil kalašnikov kvůli rostoucí kriminalitě a „potenciálním útokům“ svých spoluobčanů. „Mohli by na vás z jakéhokoliv důvodu zaútočit. Mohlo by to přerůst v etnickou válku. Nikdy nevíte, co se může stát. A toho se bojíme nejvíc,“ dodal.

Když se civilisté dozvědí, že je možnost si od někoho koupit zbraň, spojí se s překupníky, kteří jim pušky dovezou až domů. Zároveň kupujícím rychle předvedou, jak se zbraní zacházet.

Nárůst kriminality zvýšil poptávku po zbraních

Civilisté sahají po zbraních především kvůli tomu, že kolaps správy země – včetně policie, soudů a vězeňské služby – způsobil nárůst kriminality. Na začátku války došlo například k masovému útěku trestanců z největší věznice v Chartúmu a otrlí zločinci jsou momentálně v ulicích hlavního města. 

Kriminalita prudce vzrostla i proto, že mnoho podniků kvůli konfliktu zavřelo. To vedlo k zvýšení nezaměstnanosti v době, kdy se zvedaly životní náklady, protože je v zemi nedostatek základních potravin. I přes finanční problémy lidé ale nakupují zbraně. Na první místě mají totiž bezpečnost – zvláště v momentě, kdy ve městech dochází k drancování domů a znásilňování žen. 

Obyvatelé měst nicméně poptávají spíše pistole než AK-47. Především proto, že je snažší je používat a nosit u sebe – ať už jdou na čerpací stanici nebo na trh. 

Překupník zbraní BBC prozradil, že pistole jsou teď čtyřikrát levnější. Jedna krátká zbraň dřív stála 800 tisíc súdánských liber – zhruba 30 tisíc korun – dnes ji ale prodává za 200 tisíc. „Pořídit si pistoli bylo dražší kvůli licenci. Teď už si ji ale nikdo nemusí pořizovat. Stačí si koupit zbraň a používat ji,“ řekl překupník, kterému se dle jeho slov daří dobře, protože prodeje jsou teď rekordní. 

Autorka: Barbora Kučerová, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]