03. 08. 2023, 12:50

Druhý největší vývozce zbraní? Francie by mohla předběhnout Rusko

Paříž – Poslední francouzské dodávky zbraní Indii a Kataru naznačují, že by Francie mohla brzy nahradit Rusko v žebříčku největších vývozců zbraní na světě. Píše o tom France24. Kdyby se tak stalo, bude Francie hned po Spojených státech druhým největším exportérem zbraní.

Francouzský zbrojní průmysl nabírá na tempu. Ukazují to poslední zprávy o obchodech západoevropské země s Indií a Katarem. Indie si 13. července pro své námořnictvo od Francouzů objednala šest ponorek Scorpène a 26 tryskových letadel Rafale. Na konci měsíce si dalších 24 letadel stejného typu do svých zásob objednal i Katar.

Čtěte také: Poslední hodiny demokracie v Nigeru? Wagnerovci si už brousí zuby, Západ otálí

Objednávky přichází v době, kdy ruský vývoz zbraní klesá. Mezi lety 2018 a 2022 se podíl Francie na celosvětovém obchodu se zbraněmi zvýšil na 11 procent ve srovnání se 7,1 procenty za předchozí čtyři roky. Ve stejném období klesl ruský podíl na mezinárodním obchodu se zbraněmi z 22 na 16 procent. Stojí to ve výroční zprávě SIPRI.

Podle autora zprávy SIPRI Pietera Wezemana naznačuje přehled dalších objednávek, že ve Francii bude tento trend pokračovat. „Francie momentálně zpracovává objednávku na celkem 210 bojových letadel, Rusko má objednávek pouze 84,” řekl Wezeman. Francie by díky tomu mohla zaujmout místo Ruska, a stát se druhým největším vývozcem zbraní na světě.

Důvody poklesu prodeje ruských zbraní jsou různé, mnohdy ale souvisí s válkou na Ukrajině. Invaze Moskvy na Ukrajinu způsobila, že Rusko nyní věnuje více svých dodávek zbraní do první linie. Rusko však stále drží lví podíl na obchodech se zbraněmi v Africe a se zeměmi jako Írán a Čína.

Autor: mik

Foto: AFP

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.