21. 08. 2023, 10:35

Ekvádor čeká druhé kolo prezidentských voleb. V prvním zvítězila advokátka González

Quito – První kolo předčasných prezidentských voleb v Ekvádoru vyhrála levicová kandidátka Luisa González. Podle agentury AP však nezískala dostatek hlasů pro okamžité vítězství a voliči tak o nové hlavě státu rozhodnou 15. října. V druhém kole voleb se proti González postaví podnikatel Daniel Noboa.

Právnička a bývalá poslankyně González měla v neděli po sečtení 85 % hlasů 33procentní podporu voličů. Na potřebnou hranici 50 % tedy nedosáhla. Během kampaně často upozorňovala na svůj blízký vztah s exprezidentem Rafaelem Correou. Ten sice žije v Belgii, a v roce 2020 byl v nepřítomnosti odsouzen na osm let vězení kvůli korupci, v Ekvádoru si ale udržuje velký vliv.

Na druhém místě se s 24 % hlasů umístil nejmladší z osmi kandidátů Daniel Noboa. Až dosud přitom platil za outsidera. „Zítra se znovu pustíme do práce a rozjedeme kampaň. Čeká nás rozhodující kolo voleb,“ řekl po vyhlášení výsledků Noboa. Jeho otec Alvaro Noboa je předním pěstitelem a vývozcem banánů a sám o prezidentskou funkci usiloval celkem pětkrát.

Čtěte také: Zemřely jim děti, pak tvořili utopii. Příběh družstva Interhelpo připomíná, že jiný svět byl možný

Na první kolo voleb dohlížely desítky tisíc policistů a vojáků. Jedná se o reakci na mimořádnou vlnu násilí v Ekvádoru, jež poznamenala i prezidentskou kampaň. Na začátku srpna byl jeden z kandidátů Fernando Villavicencia zavražděn po předvolebním shromáždění v hlavním městě Quito.

Kandidaturu po něm jen týden před volbami převzal Christian Zurita a v prvním kole získal 16procentní podporu. „Je pro mě čest, že jsem skončil na třetím místě. Máme být na co hrdí. Tato kandidatura pro naši zemi hodně znamená, protože je založena na morálních zásadách těch, kteří za tuto zemi bojovali a dokonce pro ni i zemřeli,“ řekl Zurita, který nyní z bezpečnostních důvodů nosí neprůstřelnou vestu a helmu.

Předčasné volby vyvolalo rozpuštění Národního shromáždění prezidentem Guillermem Lassem. Chtěl se tím vyhnout obvinění z korupce a zpronevěry a současně také následnému zbavení funkce. Lasso podezření odmítá, tohoto prezidentského klání se už neúčastnil.

Autorka: anče, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.