26. 05. 2023, 08:38

Emmanuel Macron během oficiální návštěvy Mongolska podpořil kontroverzní těžbu uranu

Ulánbátar – Podpořit projekt těžby uranu, který by mohl posílit domácí energetickou nezávislost, se snažil minulý týden během návštěvy Mongolska francouzský prezident Emmanuel Macron.  Některé asijské státy ho ale považují za kontroverzní. Uvedl web Euronews.

Čtěte také: Bašár Asad měl být podle mnohých už dávno v Haagu, nyní je zpět v Lize arabských států

Francouzská jaderná skupina Orano (dříve Areva) působí v Mongolsku od roku 1997 a má připraveno několik dalších plánů na těžbu přírodního uranu. Jeho vývoz do Francie je zatím nevýznamný, ale obě hlavy států se zavázaly urychlit rozvoj dvou uranových ložisek.

Problém představuje nesouhlas místního obyvatelstva s projektem firmy této francouzské společnosti.  Skupina mongolských občanů podala již v roce 2018 stížnost na společnost Badrakh Energy, dceřinou společnost Orano v Mongolsku. Žalobci tvrdí, že dosavadní těžba způsobila mimo jiné vývojové vady hospodářských zvířat, rakovinu a potraty u lidí.

Společnost Orano ovšem trvá na tom, že její metoda těžby je “bezpečná pro lidi i životní prostředí”. Francouzské sdružení Sortir du Nucléaire ale tento způsob těžby kritizuje a upozorňuje na možnou kontaminaci studen, které v této pouštní oblasti využívá obyvatelstvo.

Autor: ivash

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]