23. 06. 2023, 06:49

EU schválila nové sankce proti Rusku

Brusel – Evropská unie se ve středu dohodla, že v reakci na pokračující invazi na Ukrajinu uvalí na Rusko nové sankce. Hlavním cílem již 11. balíčku je redukovat jejich obcházení. Brusel je totiž stále více znepokojen prudkým nárůstem vývozu EU do zemí na ruské periferii, jako je Arménie, Uzbekistán a Kazachstán. Odtud se může zakázané zboží dostat do rukou Kremlu. Informuje server Euronews.

Aktuální seznam zahrnuje celkem tři společnosti se sídlem v Číně. Je to přitom úplně poprvé, kdy se jeden z mála přetrvávajících spojenců Putina a spol. na mezinárodní scéně přímo zapletl do sankcí EU proti Rusku. Dále na něm figuruje také několik společností ze Spojených arabských emirátů a Uzbekistánu. Sankce současně zavádějí nový mechanismus pro omezení prodeje a převodu produktů do jiných zemí, které jsou považovány za země umožňující obcházení pravidel.

Čtěte také: Konec Grety Thunberg? Jak švédská aktivistka ovlivnila mladou generaci

„Vítám politickou dohodu o našem 11. sankčním balíčku. Zasadí to další ránu Putinově válečné mašinerii,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Zpráva vznikla s podporou Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku.

Autor: ogo

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]