Eurovize zpřísňuje pravidla po kritice letošního výsledku Izraele. Fanoušci budou moci nově hlasovat jen desetkrát místo dvacetkrát a poroty se vrátí i do semifinále.
Změny reagují na obavy, že některé státy, zejména Izrael, používaly placené kampaně a vládní kanály k ovlivňování hlasování.
Organizátorstvo zakáže soutěžícím a vysílatelům se jakkoli zapojovat do propagace vedené třetími stranami, jako jsou ministerstva nebo vládní agentury. Podle šéfa soutěže Martina Greena mají tato opatření zajistit, aby Eurovize zůstala férová a politicky neutrální.
Do hry vstupuje i geopolitika. Několik zemí včetně Španělska, Irska a Nizozemska zvažuje bojkot, pokud Izrael zůstane v soutěži kvůli válce v Gaze. Green se k účasti Izraele nevyjádřil, ale slíbil větší kontrolu hlasování a lepší dohled nad podivnými vzorci hlasů.
Soutěž rovněž posílí technické systémy na odhalování manipulací a koordinovaných kampaní. Změny mají uklidnit veřejnost po roce, kdy podle kritiků regulérnost hlasování narušily masivní propagační akce mimo rámec soutěže.
Čtěte také: Budiž Lux. Rosalía s novou deskou rozsvítila nejen v opeře
Autorka: ako | Foto: Shutterstock


