04. 10. 2023, 08:55

Evropská komise uvolní Maďarsku zmražené miliardy. Orbána potřebuje ke schválení rozpočtu

Brusel – Rozhodnutí Evropské komise přichází v době, kdy se tento orgán EU chystá jednat o navýšení unijního rozpočtu. Tímto krokem chtějí získat při hlasování podporu maďarského premiéra Viktora Orbána, který se už dříve vyslovil, že v případě, že Budapešť nezíská evropské peníze, bude hlasování o rozpočtu vetovat. Informoval o tom web Financial Times.

Evropská komise chce uvolnit miliardy eur pro Maďarsko, které zmrazila na konci minulého roku. Hlavním důvodem byla špatná kondice právního státu v Maďarsku. Komise teď ale potřebuje podporu Budapešti při přijímání nového evropského rozpočtu a další pomoci Ukrajině.

Maďarsko by tak mělo dostat přibližně 13 miliard eur. Ty by znamenaly důležité vítězství pro maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten se už dříve nechal slyšet, že vetuje jakákoliv jednání o evropském rozpočtu, dokud EU neuvolní peníze původně alokované pro Maďarsko.

Minulý rok v prosinci EU Budapešti zmrazila celkem 22 miliard eur, jež měly do země putovat z evropských fondů. Jako důvod uvedla špatný stav lidských práv a právního státu v zemi. V reakci na to v květnu maďarský parlament přijal soudní reformu, jež měla částečně uspokojit představy unijních politiků a umožnit tak vládě získat peníze.

Čtěte také: Naděje na návrat z vyhnanství? Maďarsko kvůli předsednictví zřídilo ministerstvo pro lepší vztahy

EU není v rozhodnutí Budapešti poskytnout část peněz jednotná. Je pravděpodobné, že s rozhodnutím nebude souhlasit Evropský parlament. Tato unijní instituce dlouhodobě prosazuje v otázce Maďarska tvrdou linii.

Co Evropská komise chce?

Evropská komise navrhla zvýšení rozpočtu EU o 66 miliard eur, aby se pokryly vysoké výdaje EU. Část těchto nových peněz by měla jít na pomoc Kyjevu. Mělo by jít o 50 miliard, které dodají Ukrajině v průběhu 4 let, napsal web Ukrajinska Pravda.

K přijetí nového rozpočtu je zapotřebí, aby s jeho podobou souhlasily všechny členské státy. Několik zemí se už vůči návrhu ohradilo, například Německo. Těmto státům se nelíbí, že by do unijního rozpočtu měly poslat více svých peněz.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.