23. 11. 2023, 15:57

Finsko uzavírá hraniční přechody s Ruskem kvůli migraci

Helsinky – Finsko uzavře všechny kromě jednoho z přechodů na ruské hranici, reaguje tak na zvýšený počet migrantů. Moskva oficiálně protestuje proti tomuto opatření, informuje Al Jazeera.

Od páteční půlnoci se uzavřou téměř všechny hraniční přechody na finsko-ruské hranici. Jedinou výjimkou je nejsevernější přechod Raja-Jooseppi ve finské části Laponska.

Cílem opatření je omezit rostoucí příliv žadatelů o azyl z Blízkého východu, kteří v posledních týdnech překročili finsko-ruskou hranici. Podle Finska jsou tyto migrační toky podporovány ruskými úřady.

“Je zřejmé, že těmto lidem je pomáháno, a že jsou také doprovázeni, nebo převáženi pohraniční stráží,” tvrdí finský premiér Petteri Orpo.

Čtěte také: Zelenského trable: Hádky s generály, opozice a ruské dezinfo. Přežije prezident politicky zimu?

Finsko již minulý týden uzavřelo čtyři nejjižnější hraniční přechody. Migranti však začali využívat severnější přechody Vartius a Salla. Tamní ministryně zahraničí Elina Valtonen ve středu naznačila, že její země uvažuje o kompletním uzavření celé hranice.

Od začátku listopadu do Finska přišlo více než 500 žadatelů o azyl, což je neobvyklý nárůst v porovnání s předchozími měsíci. Podle gubernátora ruské Murmanské oblasti čeká zhruba dalších 300 lidí na ruské straně hranice. Podobný nárůst zaznamenalo také Estonsko, kam se od minulého týdne snažilo dostat 75 migrantů převážně ze Sýrie a Somálska.

Evropská pohraniční stráž Frontex na hranici plánuje do příštího týdne poslat 50 příslušníků a vybavení. Samotné Finsko začalo na hranicích vztyčovat betonové bariéry a ploty s ostnatým drátem.

“Máme důkazy o tom, že na rozdíl od dřívějška ruské pohraniční orgány nejenže pouštějí lidi bez řádných dokladů na finské hranice, ale také jim aktivně pomáhají dostat se do pohraniční zóny,” sdělila Valtonen agentuře AP.

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že je připraveno spolupracovat na řešení této krize. Zároveň si také předvolalo finského velvyslance v Moskvě a požádalo o vysvětlení uzavření hranic.

Autor: atlov, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]