29. 11. 2023, 11:08

Finsko uzavře i poslední hraniční přechod na hranici s Ruskem

Helsinki – Finsko oznámilo, že uzavře i poslední otevřený hraniční přechod s Ruskem. Podle finského ministra vnitra by toto opatření mělo platit do 13. prosince. Cílem je omezit nelegální migraci z Ruska, která je podle Helsinek podporovaná Kremlem, uvedla CNN.

Finský premiér Petteri Orpo v úterý oznámil, že Finsko uzavře i poslední hraniční přechod na hranici s Ruskem. Reagoval tak na rostoucí počty nelegálních migrantů, kteří z Ruska do jeho země přicházejí. Zároveň obvinil Kreml, že migranty využívá k hybridní válce proti jeho zemi.

Finsko má mnoho důvodu domnívat se, že vlna nelegální migrace je organizována cizím státem,“  napsal v prohlášení finský premiér Orpo. Nedovolíme nikomu oslabit naší národní bezpečnost. Rusko tuto situaci způsobilo a může to zastavit, dodal.

Čtěte také: Migrace existuje a nás to stále překvapuje. Ostraha hranic ani utrpení lidí ji nezastaví

Podle finských úřadů přešlo v listopadu rusko-finskou hranici zhruba 900 nelegálních migrantů. Počty lidí, kteří se snažily do severské země dostat, od srpna neustále rostly. Ve většině případů šlo o lidi z Blízkého východu a Afriky, tedy ze zemí jako jsou Afghánistán, Eritrea, Pákistán nebo Somálsko, napsala DW.

Finsko už v minulých týdnech uzavřelo většinu hraničních přechodů s Ruskem (sedm z osmi) na hranici dlouhé 1300 kilometrů.

Kreml obvinění odmítá a rozhodnutí Helsinek uzavřít hraniční přechody vnímá jako neoprávněný krok. V minulém týdnu se k situaci vyjádřilo také ruské ministerstvo zahraničí. “Finsko se mělo snažit problém vyřešit výhodně pro obě strany,” řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovova.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]