01. 03. 2023, 09:30

Francie bude reorganizovat vojenské základny v Africe, konstatoval Macron

Paříž – Francouzský prezident Emanuel Macron v pondělí během projevu před cestou do afrických zemí uvedl, že Francie chce reorganizovat a „znatelně snížit“ své tamní vojenské základny. Upřesnil, že Francie své základny nezavře, ale že budou „afrikanizovány“ a přeměněny na „akademie“ nebo základny provozované společně francouzskou a africkou armádou, píše zpravodajský server Deutsche Welle.

Podle francouzského deníku Le Monde se očekává, že se přesun bude týkat především základen v Pobřeží slonoviny, Senegalu a Gabonu, kde má Francie 1 700 vojáků. Největší francouzské zahraniční základny v Džibutsku se změny týkat nemají, jelikož slouží jako prostředek pro nasazení sil v indo-pacifickém regionu, které Francie hodlá zvýšit. Dlouhodobým cílem je vymazat koncept „francouzských základem“ v Africe, jež jsou jedním z hlavních katalyzátorů protifrancouzských nálad v bývalých koloniálních državách.

Z Mali se francouzští vojáci stáhli minulý rok poté, co vedení země začalo spolupracovat s ruskou žoldnéřskou skupinou Wagner Group, která je složena převážně z bývalých vězňů. Wagner Group již působí v Mali a Středoafrické republice. Také podle britského ministerstva obrany, informuje BBC, na ruské straně proti Ukrajině bojuje 50 000 členů této skupiny.

hedr