29. 11. 2023, 13:50

Francie zakáže kouření na všech plážích. Chce podpořit novou „generaci bez tabáku“

Paříž – Francie se rozhodla zakázat kouření na plážích. V rámci celostátního opatření budou nekuřácké také veřejné parky, lesy a oblasti v blízkosti škol, píše server The Guardian.

Francie zakáže kouření na všech plážích, ve veřejných parcích, lesích a v blízkosti škol. Zvýší se i ceny cigaret. Ke kroku přistupuje vláda poté, co prezident Emmanuel Macron slíbil, že do roku 2032 vytvoří „první generaci bez tabáku“.

Vláda vyhlásila, že místo toho, aby o nekuřáckých zónách rozhodovaly jednotlivé místní úřady, zavede centrální celostátní zákaz.

Stejně tak se ve Francii zvýší i daně na cigarety. Cena krabičky 20 cigaret, která nyní stojí přibližně 11 eur, se do roku 2025 zvýší na 12 eur a v následujícím roce na 13 eur.

Vláda plánuje také zakázat i tzv.„puffy“, tedy jednorázové e-cigarety na jedno použití, které jsou podle ministra zdravotnictví Auréliena Rousseaua populární zejména mezi mladými lidmi. Mají ale velmi negativní dopad na lidské zdraví a životní prostředí.

Poslechněte si také: PULS | Časy se mění, drogy zůstávají. Tvrdé jsou pořád tabu, větší problém je přitom alkohol

Se zákazy kouření ve veřejných prostorách souhlasí i veřejnost. Podle francouzského úřadu pro veřejné zdraví v loňském roce kouřilo denně téměř 12 milionů Francouzů a Francouzek.

Tabák je ve Francii stále příčinou 75 000 úmrtí každý rok, kterým lze zabránit. Policie čelí tomu, co vláda nazvala „explozí“ pašování cigaret. Zpráva zveřejněná v srpnu navíc zjistila, že Francie přišla o více peněz kvůli ztrátám na životech a výdajům na prevenci užívání alkoholu a tabáku, než kolik získala na daních z těchto výrobků.

Desítky měst ve Francii v posledních letech už samy vyčlenily nekuřácké oblasti na plážích, včetně Saint-Laurent-du-Var na Azurovém pobřeží nebo také Saint-Malo a Biarritzu. Rostou také obavy z dopadu nedopalků cigaret zanechaných na plážích na životní prostředí. Ty jsou po plastových lahvích druhým největším problémem znečišťování životního prostředí v pobřežních oblastech.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]