Paříž – Nepopulární navýšení zákonného věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let znovu vyhnalo Francouze do ulic. Ti však přiznávají, že právě úterní protest může být už jejich posledním občanským vzdorem vůči reformě penzijního systému, píše NY Times.
„Hra se blíží ke konci, ať se nám to líbí nebo ne,“ predikuje Laurent Berger. Podle vůdce Francouzské demokratické konfederace práce je protestní hnutí kvůli svému dlouhému odporu již „vyčerpané“ – těžko tak může zvrátit v dubnu schválenou důchodovou legislativu. K té Emmanuel Macron přistoupil kvůli údajné neudržitelnosti penzijního systému.
S vyrovnáním deficitu v důchodovém rozpočtu měli pomoci sami Francouzi – tím, že setrvají v pracovním nasazení o dva roky déle. Prosazený návrh ovšem čelil široké nevoli vůči Macronovu kabinetu a jemu samotnému. Na protestních shromážděních odpůrci často prezidentovi vyčítali jeho zdrženlivost ve zvyšování daní z mezd zaměstnanců.
Čtěte také: Metro, práce, hrob. Francie se bouří proti důchodové reformě
K ohlášenému již 14. dni celostátních demonstrací se podle odhadů shromáždilo téměř 280 tisíc lidí. Jedná se o strmý pokles od bezmála milionových davů, které již v březnu významně otřásly druhým mandátem hlavy státu. I nyní však odpor přerostl v násilí. Podle záznamu deníku The Guardian policisté zakročili poté, co rozhněvaný dav zapálil v ulicích Paříže přívěs.
I přes „hněv a zášť“ části francouzské společnosti vůči prezidentovi naznačují průzkumy veřejného mínění narůst jeho popularity. Ta se aktuálně pohybuje na 30 procentech. Za čtyřprocentním nárůstem oproti minulému měsíci stojí především oznámená řada reforem v sociálním sektoru. Ty Macron představoval osobně – v řadě francouzských měst a obcí.
Autor: hope
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]