20. 05. 2023, 08:41

Francouzští fotbalisté odmítli duhová trika. „Všichni nosíme stejný dres,“ reagovala ministryně sportu

Paříž – Gesto na podporu LGBTQ+ komunity otočilo francouzskou fotbalovou ligu vzhůru nohama. Francouzská fotbalová asociace chtěla, aby měli hráči během víkendových zápasů dresy s duhovými čísly. Někteří hráči se ale raději nechali z nominace na zápasy vyškrtnout a na hřiště nenastoupili. Důvodem má být vyznání a osobní přesvědčení, píše Al-Jazeera.

Francouzská asociace League de Football Professionnel (LFP), tamní fotbalový řídící orgán, vyzvala hráče Ligue 1 a Ligue 2, aby během víkendu nosili na zápasech trička s duhovými čísly. Šlo o gesto podpory před nadcházejícím Mezinárodním dnem proti homofobii, transfobii a bifobii, který byl ve středu 17. května. Někteří hráči ale výzvu odmítli.

Národní unii profesionálních fotbalistů udivilo, že kluby žádají hráče o podobná gesta. Podle ní není prací hráčů, aby šířili „kolektivní zprávy“.

Například klub Toulouse reagoval tak, že nenasadil hráče, kteří nechtěli nosit trička. Marocký obránce klubu Zakaria Aboukhlal ale hájil svou volbu neúčastnit se kampaně. „Respekt je hodnota, které si velmi vážím. Vztahuje se na ostatní, ale zahrnuje také respekt k mému osobnímu přesvědčení. Proto si nemyslím, že jsem vhodnou osobou k účasti na této kampani,“ cituje Al-Jazeera příspěvek, který Aboukhlal napsal na Twitter. Po pár dnech ho ale smazal.

Podle hráčů je potřeba respektovat i vyznání

Eric Roy, trenér klubu Stade Brestois, označil toto gesto za „katastrofické“, čímž vzbudil na sociálních sítích veřejnou kritiku. „Vidíte, že jsou hráči, kteří s tím mají problém. Každý může svobodně vyjádřit svůj názor. Osobně mi to nevadí. Ale jsou fotbalisté, kteří s tím mohou mít problém,“ uvedl.

Zároveň řekl, že podle něj bylo špatné naplánovat kampaň na dobu, kdy hráči bojují o to, aby nesestoupili. Jeho protějšek – Bruno Génésio ze Stade Rennais – řekl, že ačkoli je proti jakémukoli druhu diskriminace, nebyl si jistý, zda je dobrý nápad organizovat v průběhu zápasů den proti homofobii.

Nantes vynechalo na své týmové listině proti Toulouse Mostafu Mohameda. Ten uvedl, že se „nechce hádat“. Ale chce objasnit svůj postoj. „Vzhledem k mým kořenům, mé kultuře, důležitosti mého přesvědčení a vyznání, nebylo možné, abych se této kampaně účastnil,“ napsal na Twitter. „Doufám v respektování mého rozhodnutí, stejně jako mého přání se o tom nehádat a že se ke všem bude přistupovat s respektem,“ řekl.

Autor: Barbora Kučerová

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]