31. 08. 2023, 10:02

Francouzští starostové přijeli k hranicím Náhorního Karabachu. Varují před humanitární krizí

Kornidzor – Pařížská starostka Anne Hidalgo společně se skupinou dalších regionálních představitelů přijela k Lačinskému koridoru, což je jediná cesta spojující Náhorní Karabach s Arménií. Přivezli humanitární pomoc, přes zablokovaný koridor se ale nedostali, informuje server Politico.

Šéfka pařížské radnice Hidalgo se společně s dalšími starosty pokusila upozornit na narůstající humanitární krizi v Náhorním Karabachu. Spolu s nimi dorazili zahraniční a tamní novináři a 10 kamionů s humanitární pomocí z Francie. Na každém z nich byly napsány názvy zúčastněných regionů nebo měst – Paříž, Île-de-France, Okcitánie, Pays de la Loire a Štrasburk.

Rozhodnutí starostů vstoupit do mezinárodního sporu přichází v době, kdy narůstá kritika vůči postoji EU v tomto regionu. Brusel sice zahájil civilní monitorovací misi, nepřispěl ale k uklidnění obav před humanitární katastrofou v Náhorním Karabachu.

Klíčový Lačinský koridor od prosince 2022 blokují Ázerbájdžánci, kteří se prohlašují za ekologické aktivisty.

Humanitární organizace tvrdí, že Arméni v Náhorním Karabachu jsou kvůli blokádě koridoru odříznuti od dodávek potravin a pohonných hmot. Riziko hladomoru tak roste.

Kamiony z Francie se nepokusily přejet přes most vedoucí k vstupu do koridoru. Místo toho se připojily k nahromaděné frontě arménských vozidel s humanitární pomocí, která již několik týdnů čeká na povolení k vstupu.

Čtěte také: Nejen vyhraný mundial. Kauza polibku šéfa španělského fotbalu mění celou zemi

Elysejský palác se v posledních měsících projevil jako hlavní zastánce Arménů z Náhorního Karabachu a podpořil výzvy k přijetí mezinárodních záruk jejich bezpečnosti. Hidalgo nyní vyzývá prezidenta Emmanuela Macrona, aby prosadil rezoluci Rady bezpečnosti OSN k této situaci.

Velvyslankyně Ázerbájdžánu v Paříži Lejla Abdullajeva v otevřeném dopise obvinila Hidalgo a další z “démonizace” její vlády “pod tlakem arménské komunity ve Francii.”

Ázerbájdžán popírá, že by hrozila humanitární krize, a vyslal konkurenční konvoj s pomocí z opačného směru. Arméni z Náhorního Karabachu však tvrdí, že přijmout ji by se rovnalo vzdání se své vlastní nezávislosti. To podle vyjádření Ázerbájdžánu dokazuje, že blokáda je dobrovolná.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]