02. 12. 2023, 08:42

Haiti: Kvůli ozbrojeným gangům musejí někteří lidé opouštět své domovy

Port-au-Prince – Řádění gangů na Haiti nijak nepolevuje. Kvůli rabování, sexuálnímu násilí a vraždám se tisíce lidí přesouvají ze svých domovů. OSN upozorňuje, že země v souvislosti s působením gangů čelí i potravinové krizi – zhruba polovina tamních obyvatel totiž hladoví, shrnuje The Guardian.

Haiti se už delší dobu potýká s humanitární a bezpečnostní krizí. Ostrovnímu státu totiž od vraždy bývalého prezidenta Jovenela Moïseho – ke které došlo v roce 2021 – vládnou gangy. Organizace spojených národů (OSN) v souvislosti s tím varovala, že brutální války gangů se rozšířily z hlavního města do klíčových zemědělských oblastí, odkud vyhnaly desítky tisíc lidí. OSN zároveň upozorňuje, že situace má dopad i na přístup k základním potravinám.

Násilí se stupňuje například severně od hlavního města, v regionu Bas-Artibonite, který je zdrojem základních potravin. Podle nové zprávy, zveřejněné v úterý, odešlo z regionu přibližně 22 tisíc lidí. Mezi hlavní důvody vysídlení patřily například vraždy a únosy, na denním pořádku je ale i sexuální násilí či rabování. 

Zpráva OSN uvádí, že nejmocnější gangy v regionu jsou napojené na členy aliance G-pep, která působí v hlavním městě. Pomocí zločineckých organizací se snaží rozšířit svůj vliv v zemi.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk sdělil, že dlouho očekávaná mezinárodní bezpečnostní pomoc by měla přijít „co nejdříve“. Haitská vláda – která nebyla zvolená – požádala o pomoc již před rokem. OSN ji schválila minulý měsíc. 

Čtěte také: Brutální násilí, cholera a hladomor. Haiti po vraždě prezidenta vládnou gangy

Gangy ozbrojené poloautomatickými puškami a pistolemi v zemi vypalují domy, útočí na zavlažovací systémy, kradou úrodu a dobytek nebo požadují „daně“ za přístup na pole.

Časté jsou také únosy a mučení za účelem získání výkupného. Podle OSN se gangy původně zaměřovaly na dopravní trasy. Nyní však stále častěji útočí na obytné čtvrti, unášejí lidi a hromadně znásilňují ženy a dokonce i malé děti.

Dění v zemi navíc výrazně omezilo přísun humanitární pomoci, takže podpora obětem sexuálního násilí zůstala na venkovských sdruženích, která nemají dostatek peněz. Oběti se navíc na tyto spolky skoro neobracejí, protože se obávají odvety a nedůvěřují policii.

Nejistota a ubývající finanční prostředky způsobily, že humanitární skupiny zastavily své operace a snížily rozpočty. Potravinová agentura OSN mezitím odhaduje, že téměř polovina země hladoví – v regionu Bas-Artibonite jde o 45 % obyvatel.

Türk zopakoval výzvu k nasazení mezinárodních sil. Vedle toho vyzval k větší aktivitě státu, širším sankcím a k přísnější kontrole zbraní, o nichž se předpokládá, že jsou z velké části pašovány ze Spojených států.

„Stále dostáváme zprávy o zabíjení, sexuálním násilí, vysídlování a dalších násilnostech – včetně těch v nemocnicích. Na Haiti musí být co nejdříve vyslána tolik potřebná mezinárodní mise na podporu bezpečnosti,“ okomentoval Türk.

Autorka: Barbora Kučerová, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]