22. 08. 2023, 14:30

Hitlerův rodný dům v Rakousku se přemění na policejní stanici

Vídeň – Po letech právních sporů rakouská vláda rozhodla přeměnit rodný dům Adolfa Hitlera v severním městě Braunau na policejní stanici se školicím střediskem pro lidská práva. Podle kritiků ale plány splní diktátorovo přání, aby se z budovy staly kanceláře okresního úřadu, píše server The Guardian.

Rakouské ministerstvo vnitra uvedlo, že přestavba domu, v němž se narodil Adolf Hitler, začne 2. října. Ve snaze zabránit tomu, aby se z budovy na hranicích s Německem stala neonacistická svatyně, převzala vláda kontrolu nad zchátralou budovou v roce 2016. Vyvlastnění ukončilo hořký spor mezi státem a bývalým majitelem.

Čtěte také: Neutralita je jedním ze základních mýtů, na nichž Rakušané staví svoji identitu, říká vídeňský historik

Podle rakouského režiséra Güntera Schwaigera však budou plány ministerstva s domem „vždy podezřelé“ kvůli možnému „souladu s diktátorovým přáním“. Očekává se, že ještě tento měsíc představí o budově dokumentární film pojednávající právě o Hitlerově úmyslu, jak tuto nemovitost přetvořit. Jako důkaz Schwaiger uvádí nález článku z místních novin z 10. května 1939, v němž se píše o Hitlerově přání přestavět jeho rodný dům na kanceláře pro okresní úřady.

„Přeměna domu na policejní stanici by se rovnala administrativnímu využití, které si diktátor představoval“, řekl Schwaiger na pondělní tiskové konferenci. Vyzval současně vládu k přehodnocení plánů.

Podle rakouského ministra vnitra Wolfganga Peschorna to ale bude „jednoznačný signál“, že objekt nepřipomíná nacismus.

Náklady na kontroverzní přestavbu rohového domu o rozloze 800 metrů čtverečních se odhadují na 20 milionů eur. Práce budou probíhat do roku 2025 a policejní stanice má být v provozu do roku 2026.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]