15. 06. 2023, 08:49

Hlídat AI přes agenturu jako jádro? Generální tajemník OSN souhlasí

New York – Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí podpořil návrh na vytvoření mezinárodního orgánu pro dohled nad umělou inteligencí (AI). Instituce by mohla být podobná Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE), píše server Reuters.

Poté, co byla před půl rokem spuštěna aplikace ChatGPT, se umělá inteligence stala mnohem více obávanou. Umělé inteligence se veřejnost obává především kvůli schopnosti vytvářet dezinformace a političtí představitelé se snaží vymyslet, jak umělou inteligenci účinně regulovat.

Čtěte také: Bodu, od kterého už umělá inteligence nepůjde vypnout, si ani nemusíme všimnout, říká Kulveit

Generální tajemník OSN proto oznámil plán do konce roku zahájit práci na poradním orgánu pro AI na vysoké úrovni. Ten by pravidelně přezkoumával opatření pro správu umělé inteligence a nabízel konkrétní doporučení.

V pondělí doplnil, že by byl „nakloněn myšlence mít agenturu… inspirovanou MAAE“. Jeho součástí by tak mohly být pouze členské státy OSN. Myšlenku podpořil i britský premiér Rishi Sunak, který chce, aby se Británie stala domovem regulace bezpečnosti AI.

Autor: hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]