19. 04. 2023, 09:33

Indie se brzy stane nejlidnatější zemí na světě, uvádí zpráva OSN

Nové Dillí – Údaje Populačního fondu OSN (UNFPA) naznačují, že Indie vystřídá Čínu na pozici země s nejvyšším počtem obyvatel na planetě. Východoasijskou velmoc předstihne s odhadovaným přírůstkem téměř tří milionů Indů. Informuje o tom zpravodajský server Al Jazeera.

Ačkoli bude zalidnění obou asijských mocností tvořit více než třetinu veškeré populace, růst počtu obyvatel v obou zemích klesá. Podle indických vládních údajů dosahuje průměrně za rok zhruba 1,2 procenta, což představuje půlprocentní pokles z období před rokem 2011. Zpráva OSN zároveň počítá se začínajícím poklesem populace v Číně.

Čtěte také: Bodu, od kterého už umělá inteligence nepůjde vypnout, si ani nemusíme všimnout, říká Kulveit

Andrea Wojnar, zástupkyně UNFPA pro Indii, ve zprávě tiší celosvětovou úzkost nad množstvím lidí na planetě. Podle ní by se měla populační vlna zastavit na 10,4 miliardách v 80. letech tohoto století. „Místo toho by se na počty obyvatel mělo pohlížet jako na symbol pokroku, rozvoje a aspirací, pokud jsou dodržována práva a volby jednotlivců,“ řekla. Právě práva na reprodukci žen Populační fond OSN identifikuje jako jeden z celosvětových  problémů.

„44 procent – tedy bezmála polovina žen – nemá tělesnou autonomii. Nemohou rozhodovat o antikoncepci, zdravotní péči a o tom, zda nebo s kým mít sex. V celosvětovém měřítku je téměř polovina všech těhotenství nechtěných,” řekla Natalia Kanem, výkonná ředitelka organizace UNFPA.

Kanem v reportu apeluje na celosvětovou snahu přizpůsobit se demografickým výkyvům v počtu obyvatel na planetě. Ten je často spojen i s nízkou porodností v některých částech světa. „Je to poprvé v historii lidstva, kdy se nezvětšuje každá země,“ dodala na závěr.

Autor: hope

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]