13. 11. 2023, 14:20

Island se obává sopečné erupce. Ohrozila by tamní obyvatele i leteckou dopravu

Reykjavík – Islandské úřady vyhlásily stav nouze a evakuovaly obyvatele města Grindavík na jihozápadě země. Nedaleká sopka Fagradalsfjall hrozí výbuchem, informují servery EuronewsAl Jazeera. Erupce by podle expertů mohla srovnat město se zemí.

Městečko Grindavík leží na poloostrovu Reykjanes asi 50 kilometrů od hlavního města Reykjavík. Proslulo zejména rybářstvím a geotermálními lázněmi Modrá laguna, do nichž se sjíždějí turisté z celého světa. Nyní je ale takřka prázdné. V sobotu se totiž muselo 3 500 obyvatel města evakuovat poté, co islandské úřady vyhlásily stav nouze.

Důvodem je riziko erupce nedaleké sopky Fagradalsfjall. Tu předznamenal pohyb magmatu pod povrchem země a stovky menších zemětřesení, jež oblast zasáhly v uplynulých dvou týdnech. „Magma se nyní nachází velmi blízko zemského povrchu. Proto si myslíme, že erupce sopky je otázkou několika dní,“ prohlásil Vidir Reynisson z Civilní ochrany a krizového managementu Islandu.

Pás magmatu má na délku až 10 kilometrů a dál se rozšiřuje. Podle Reynissona by magma mohlo vyvěrat na povrch právě v blízkosti města Grindavík. Nevylučuje ovšem ani možnost, že k erupci dojde až na dně oceánu.

Čtěte také: Čistější lodní palivo, El Niño, erupce i česká anomálie. To vše ovlivnilo nečekaný růst teplot

Úřady zavedly stav pohotovosti také v letecké dopravě. Možný výbuch vulkánu by totiž do atmosféry dostal velké množství prachu, které by pro letadla představovalo velké nebezpečí. Prach by mohl například zhoršit viditelnost, poškodit kontrolní systémy letadel nebo způsobit poruchu motorů.

Na území Islandu se nachází 33 aktivních vulkánů. Jen mezi lety 2021 a 2023 otřásly poloostrovem Reykjanes na jihozápadě ostrova celkem tři sopečné výbuchy. Erupce sopky Eyjafjallajökull v roce 2010 zase významně narušila leteckou dopravu mezi Evropou a severní Amerikou. Dopravci tehdy museli zrušit víc než 100 000 letů.

Autorka: anče, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.