31. 07. 2023, 13:19

Itálie se snaží opustit iniciativu Pás a stezka, export rostl především Číně

Řím – V roce 2019 se Itálie připojila k čínské iniciativě Pás a stezka. Italský ministr obrany nyní označil tento krok za „otřesné“ rozhodnutí. A Itálie si po čtyřech letech pohrává s myšlenkou, že novou Hedvábnou stezku opustí, píší zahraniční média. 

Před čtyřmi lety se Itálie stala součástí čínské iniciativy Pás a stezka. Západní spojence toto rozhodnutí tehdy překvapilo, protože Itálie se stala první zemí G7, která se k moderní verzi Hedvábné stezky přidala. Nyní má ale vůči Pásu a stezce (BRI) výhrady, informoval The Guardian.

Čtěte také: Brífink Petra Jedličky: Ukrajinci za první linií ruské obrany a utajované informace o UFO

Podle Guida Crosetta, italského ministra obrany, byl tento krok unáhlený. „Rozhodnutí připojit se k nové Hedvábné stezce bylo improvizovaným a otřesným činem, který znásobil čínský export do Itálie, ale neměl stejný dopad na italský vývoz do Číny,“ řekl v neděli Crosetto italskému listu Corriere della Sera.

Čínský vývoz do Itálie se od roku 2019 do roku 2022 zvýšil o 51 %, zatímco čínský dovoz z Itálie ve stejném období vzrostl pouze o 26 %, uvádí server Politico.

Podle ministra je teď nutné zajistit hladký odchod z BRI, aniž by Itálie poškodila své vazby s Čínou. „Je pravda, že Čína je konkurent, ale také partner,“ dodal Crosetto. Upozornil i na snahu Číny expandovat, zejména v Africe. „Neskrývají své cíle, naopak je dávají explicitně najevo,“ doplnil.

Italská premiérka Giorgia Meloni minulý čtvrtek navštívila amerického prezidenta Joea Bidena v Bílém domě. Po setkání oznámila, že její vláda má o Pásu a stezce rozhodnout do prosince. Uvedla také, že brzy odcestuje do Pekingu.

Hospodářská iniciativa Pás a stezka počítá s přestavbou staré Hedvábné stezky. Podle Číny má být jejím cílem propojení Číny a Asie se zbytkem světa. Kritici to však považují za nástroj Číny k šíření jejího geopolitického a ekonomického vlivu.

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]