23. 03. 2023, 13:21

Izrael schválil zákon, který chrání premiéra Netanjahua před sesazením

Jeruzalém – Izraelští zákonodárci dnes podle Deutsche Welle schválili legislativu, která ve značné míře zužuje okolnosti nutné k odvolání premiéra Benjamina Netanjahua, nebo jeho nástupce z úřadu.

Schválený zákon zabraňuje Nejvyššímu soudu, nebo Kanceláři generálního prokurátora, mít vliv na možný impeachment, tedy ústavní žalobu podanou na zvoleného funkcionáře, který se dopustil závažného deliktu a má být proto zbaven funkce. Vládní právník Izraele vyjádřil podle Reuters ještě před schválením obavy, že tato legislativa bude chránit premiéra Netanjahua před následky za jeho korupční skandály.

Generální prokurátorka Gali Baharav-Miara, která byla jmenována předchozí vládou, by před schválením nového zákona mohla současného premiéra odvolat kvůli třem soudním procesům, které jsou proti němu vedeny. Ke zproštění z funkce by to byl podle ní dostačující důvod. Nová legislativa ale stanoví, že k sesazení premiéra je zapotřebí tříčtvrtinová většina v parlamentu, a to pouze v případě, že má být šéf kabinetu odvolán z psychologických nebo jiných zdravotních důvodů.

Čtěte také: Černí migranti nás nahradí, je to plán Západu. Saíd posouvá Tunisko k autokracii

Odpůrci tvrdí, že Netanjahu se svou koalicí zkouší přepracovat izraelské soudnictví kvůli svým střetům zájmů. Schválený zákon je ale teprve jedním z několika. V současnosti nejpravicovější vláda v historii Izraele by do budoucna měla mít třeba i větší pravomoci při výběru soudců Nejvyššího soudu. Země se však touto cestou podle odpůrců vydává vstříc autokracii. Vládní plán na přepracování soudního systému proto uvrhl Izrael do jedné z nejhorších domácích krizí v jeho historii.

Autor: mik

[other_banner_1]

*Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem. *