24. 07. 2023, 10:15

Izraelský parlament projednává spornou soudní reformu. Protesty přilákaly statisíce lidí

Tel Aviv – V Izraeli vrcholí demonstrace proti návrhu soudní reformy, která významně oslabuje pravomoci Nejvyššího soudu. Zatímco vláda rozhoduje o schválení jejího prvního klíčového zákona, v Tel Avivu od víkendu protestují statisíce lidí. Podle kritiků návrh ohrožuje izraelskou demokracii, píše server Al Jazeera.

Reforma počítá s omezením pravomocí Nejvyššího soudu zrušit vládní rozhodnutí tím, že je označí za nepřiměřená. Měla by také umožnit vládě více zasahovat do výběru soudců. Kritici považují návrh za další mocenský tah premiéra Benjamina Netanjahua, který figuruje v několika korupčních kauzách. „Vláda vyhlásila proti Izraelcům opotřebovací válku a zjistila, že nezvládne lidi zlomit. Nezanevřeme na budoucnost našich dětí,“ prohlásil lídr opozice Ja’ir Lapid na podporu demonstrantů.

Čtěte také: Wagnerovci dali Rusku sbohem. Alespoň do doby, než si to Putin rozmyslí

Sedm měsíců trvající masové protesty vyvrcholily o víkendu. Skupina demonstrantů, která podnikla 70kilometrový pochod z Tel Avivu do Jeruzaléma, stanuje od soboty před izraelským parlamentem. „Demokracie není takovou jistotou jako dřív,” řekl Ido Golan, který se akce účastnil. Policie v pondělí ráno použila k rozehnání davu vodní děla. Nesouhlas s kroky vlády se ovšem projevuje na více frontách. Řada podniků dopředu avizovala, že na protest neotevře své pobočky, a ke kritice vlády se přidává stále víc představitelů armády. Jen v sobotu oznámilo 10 000 záložníků, že po případném přijetí sporného zákona nenastoupí do služby.

Americký prezident Joe Biden varoval, že schválení reformy prohloubí rozdíly v izraelské společnosti. „S ohledem na rozsah hrozeb a výzev, kterým Izrael aktuálně čelí, nedává smysl, aby jeho lídři tento návrh uspěchali. Měli by se zaměřit na spojování lidí a hledání konsenzu,“ řekl zpravodajskému serveru Axios.

Premiér Netanjahu reformu dál prosazuje. Hlasování o přijetí zákona se účastní i navzdory hospitalizaci, při níž mu byl v neděli zaveden kardiostimulátor. Ve videu pořízeném ještě v nemocnici ale naznačil, že návrh může být na poslední chvíli pozměněn a že se „stále snaží dosáhnout kompromisu s opozicí.“ Lékaři Netanjahua v pondělí propustili z nemocnice, napsala agentura AP.

Autorka: anče, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.