07. 03. 2023, 15:46

Izraelští vojenští záložníci odmítli cvičit na protest proti krajně pravicové vládě

Tel-Aviv – Rostoucí počet příslušníků elitní letecké eskadry tvrdí, že nejsou ochotni sloužit izraelskému „diktátorskému režimu“. Podle serveru The Guardian se jedná o bezprecedentní krok, který je součástí protestního hnutí proti nové krajně pravicové vládě v zemi.

V nedělním prohlášení všichni ze 40 pilotů v záloze elitní 69. izraelské letky kromě tří uvedli, že se nezúčastní cvičení koncem tohoto týdne a místo toho se zúčastní rozsáhlých veřejných protestů. Zároveň prohlásili, že nejsou připraveni sloužit „diktátorskému režimu“.

Tito piloti letounů F-15I jsou strategicky důležitou jednotkou schopnou létat na dlouhé vzdálenosti. Jejich protest vyvolává otázky ohledně operační způsobilosti Izraelských obranných sil (IDF). Rostou také obavy, že by mohli začít protestovat také mladí branci.

Podle serveru Associated Press vzdor podtrhuje, jak hluboce politická změna v Izraeli rozvrací nejrespektovanější instituci v zemi. Armáda je pro většinu izraelských Židů, ve které musí až na výjimky povinně sloužit, odrazovým můstkem do civilního života a na pracovní trh.

Mezi hlavní návrhy vládnoucí koalice, proti kterým v Izraeli probíhají rozsáhlé protesty, patří zákony, které by umožnily politikům jmenovat všechny soudce nejvyššího soudu. Dále se jedná také o ustanovení o přehlasování, které by znamenalo, že prostá parlamentní většina by mohla zrušit rozhodnutí soudu.

hedr