22. 11. 2023, 13:02

Jak vyrobit Napoleonův klobouk? Kostymér našel řešení v Ugandě

Los Angeles – Do kin přichází očekávaný snímek o francouzském císaři a generálovi Napoleonovi Bonaparte. Důležitou součástí jeho osobnosti byly klobouky, které nosil. Jejich tvar a vzhled se měnil, jak Napoleon politicky rostl. Jejich vytvoření představovalo pro kostyméra Davida Crossmana velkou výzvu, napsal web NYT.

Ve středu do amerických kin přichází dlouho očekávaný snímek hollywoodského režiséra Ridleyho Scotta – Napoleon – v hlavní roli s oscarovým hercem Joaquinem Phoenixem. Filmoví kritici a publikum mají ohledně filmu obrovská očekávání. Z prvních trailerů bylo jasné, že hlavními tahouny filmu budou výprava a kostýmy.

Napoleon Bonaparte byl proslulý svými uniformami a hlavně klobouky. Jejich sběratelé za ně neváhají často utratit stovky tisíc dolarů. Nejdražší stál sběratele Napoleonových artefaktů 2,1 milionu dolarů.

Ikonické klobouky byly často výrazným poznávacím znamením Napoleona a lišily se svou velikostí či zdobením. Kostyméra Davida Crossmana tak čekal nebývale těžký úkol. Situaci nezlehčoval ani představitel hlavní postavy Phoenix. Herec je totiž veganem, a tak si nepřeje nosit jakékoliv oblečení vyrobené ze zvířecích kůží. Řešení tak Crossman našel v Ugandě, kde se vyrábí látka ze stromové kůry, jež poskytla ideální strukturu pro výrobu Napoleonových klobouků.

Aby se Crossmanovi podařilo vyrobit autentické pokrývky hlavy francouzského císaře a generála, zkoumal originály ze soukromých sbírek nebo z kolekce pařížského Musée de l’Armée.

Čtěte také: Proč odchází Francie ze Sahelu s tichou potupou? Stručná historie francouzského kolonialismu

Kostymér pro film vyrobil tři verze Napoleonových klobouků a několik dalších kusů pro jeho generály a nepřátele. Jejich tvar a vzhled se vždy měnil, jak Napoleon postupoval hierarchií a z nenápadného důstojníka se v průběhu let stal generál a nakonec císař.

Klobouky ve filmu vypraví vlastní Napoleonův příběh. Jeho důstojnický klobouk je nenápadný. Podle Crossmana podtrhoval to, že „byl Napoleon v pozadí a čekal na svou příležitost“. Klobouk, který nosil v období, když byl generál a první konzul, už byl větší a o něco okázalejší.

Největší pokrývky hlavy nosil poté, co se z něj stal císař. Crossman řekl, že studium klobouků mu umožnilo zjistit více o francouzském císaři. Jeho povaha se odrážela v kloboucích. „Jak rostla jeho politická moc, tak se zvětšovaly jeho klobouky,“ prohlásil Crossman.

Zajímavé jsou také pokrývky hlavy jeho generálů a velitelů. Ty, oproti Napoleonově klobouku, měly po stranách peří, jehož barva se lišila v závislosti na hodnosti.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]