14. 11. 2023, 15:33

Javier “El Loco” Milei svými výroky o Thatcher pobouřil argentinské válečné veterány

Buenos Aires – Javier Milei, kandidát na argentinského prezidenta, si v poslední volební debatě zavařil – vyjádřil obdiv k někdejší britské premiérce Margaret Thatcher. Je možné, že mu to zkomplikovalo cestu do prezidentského paláce, napsal Guardian

Kandidát na argentinského prezidenta Javier Milei, jehož někteří nazývají „El Loco“, tedy Šílenec, čelí po poslední předvolební debatě hlasité kritice ze strany argentinských veteránů z války o Falklandy v roce 1982. Nelíbilo se jim Mileiovo velebení bývalé britské premiérky Margaret Thatcher.

Argentinci vnímají britskou premiérku od války o Falklandy, v Argentině známé jako Malvíny, jako úhlavního nepřítele. Vyčítají jí hlavně rozhodnutí potopit argentinský křižník Belgrano, na jehož palubě zemřelo 323 lidí. Ve válce přišlo o život celkem 649 Argentinců.

Během debaty se ho jeho rival v boji o prezidentský post peronista Sergio Massa zeptal: „Je Thatcher váš idol? Ano nebo ne?“. Milei se už v minulosti vyjádřil, že souhlasí s jejím pohledem na ekonomiku.

Čtěte také: Bůh s tebou, má Argentino. Země sužovaná hospodářskými problémy se řítí do další krize

Odpověď El Loco na otázku byla následující: „V historii lidstva bylo mnoho skvělých lídrů. Paní Thatcher je jedním z nich“. Poté se snažil na svého protikandidáta útočit slovy, že „má s britskou premiérkou problém kvůli jejímu boji proti levicovým myšlenkám“.

Milei si nejspíš vzápětí uvědomil kontroverzní povahu svého výroku a pokusil se slova uvést do kontextu. Odmítnutí velikosti Thatcher by podle něj bylo stejným bláznovstvím jako odepření geniálnosti francouzského fotbalisty Kyliana Mbappého, protože ve finále mistrovství světa proti Argentině třikrát skóroval.

Kritici Mileie obviňují hlavně z banalizace konfliktu, který v zemi stále vyvolává vášně. V prezidentských volbách ho to může přijít draho.

Před prvním kolem voleb byl vnímán jako jasný favorit. Nakonec v něm překvapivě vyhrál překvapivě Massa. El Loco proto potřeboval, aby z poslední debaty vyšel jako vítěz. Jeho výroky na adresu Thatcher mu však toto vítězství sebraly.

Ze svého výkonu vinil nepřátelské prostředí, kterému byl prý při debatě vystaven. Stěžoval si na kašlání publika a snahu jeho soupeře ho rozhodit.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.