• Voxpot feed
  • 6. října 2023 / 15:50

Jihem Itálie otřásají menší zemětřesení. Supervulkán Flegrejská pole ale zůstává v klidu

Řím – Italská vláda zvažuje evakuaci obyvatel ze sopečné oblasti Flegrejská pole. Jen za poslední měsíc ji postihlo přes 1 100 zemětřesení, informuje deník The Guardian. Podle expertů zatím výbuch tamního supervulkánu nehrozí. Vláda proto k vystěhování přistoupí jen v případě „extrémní nutnosti.“

Flegrejská pole leží západně od města Neapol. V oblasti se nachází města a vesničky jako Pozzuoli, Agnano a Bacoli, v nichž žije zhruba 500 000 lidí. Ti se museli v uplynulých týdnech vypořádat se stovkami menších zemětřesení. Například v pondělí se zde zem otřásla silou čtyř stupňů Richterovy stupnice, což odpovídá citelnému třasu věcí uvnitř domů bez významných škod.

Sopečná oblast naposledy zažila obdobnou sérií zemětřesení v 80. letech. Tehdy se muselo z města Pozzuoli dočasně vystěhovat kolem 40 000 lidí.

Čtěte také: Čína začíná být netrpělivá. Připravujeme se na nejhorší a doufáme, že se to nestane, říká Tingting Liu

Italský ministr civilní ochrany Nello Musumeci prohlásil, že evakuaci spustí pouze v případě „extrémní nutnosti.“ Nemocnice v okolí Flegrejských polí ovšem podle lokálních médií zahájily zkušební evakuace a vláda mezitím projednává zavedení nových ochranných opatření. Zároveň komunikuje s tamními úřady, jež koordinují pomoc při zemětřeseních a dalších mimořádných událostech.

Podle expertů stojí za zvýšenou seismickou aktivitou tzv. bradyseism. Jedná se o fenomén, při němž země stoupá či klesá v závislosti na úrovni naplnění podzemních magmatických komor. Většina odborníků se shoduje, že výbuch sopky ve Flegrejských polích momentálně nehrozí. Vzhledem k pohybu zemského povrchu, který se v této oblasti měsíčně zvedá až o 1,5 centimetru, ovšem varují před poničením lokálních budov.

Autorka: anče, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny
Zjistit více
Posuňte s námi Voxpot na novou úroveň
a získejte neodolatelné odměny