19. 07. 2023, 12:15

Jihoafrická republika prezidenta Putina na summitu BRICS nezatkne

Johannesburg – Zatčení ruského prezidenta Vladimira Putina by znamenalo vyhlášení války, prohlásil prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa. Znamená to, že Putinovi na summitu zemí BRICS zatčení nehrozí. Ramaphosa tento krok odůvodňuje obavami o národní bezpečnost, píše BBC.

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na Putina letos v březnu kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska.

Jihoafrická republika jako jeden ze signatářů Mezinárodního trestního soudu (ICC) má povinnost ho zatknout v případě, že vstoupí na její území. Tento krok však země nezvažuje – podle prezidenta Ramaphosy by tím byla ohrožena národní bezpečnost. Summit skupiny zemí BRICS se koná v srpnu.

Čtěte také: Rada bezpečnosti OSN jedná o AI. Co od summitu čekat?

Kreml už dříve varoval, že zatčení prezidenta by Moskva považovala za vyhlášení války. Ve svém prohlášení navíc jihoafrická hlava státu deklaruje, že zatčení Putina by také „podkopalo misi vedenou Jihoafrickou republikou a vyloučilo možnost mírového řešení“.

Ramaphosova vyjádření byla dosud „důvěrná“ – jihoafrický soud, na který se obrátila opozice, ale nyní rozhodl o jejich zveřejnění. Opozice označila prezidentova slova za „frašku“.

Autor: hope

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]