27. 11. 2023, 15:32

Jihokorejský autor básně o sjednocení Jižní a Severní Koreje dostal 14měsíční trest vězení

Soul – Jihokorejské zákony nedovolují veřejné opěvování Severní Koreje. Lee Yoon-seop, 68letý Jihokorejec, ale tento zákon porušil a z toho důvodu byl odsouzen ke 14 měsícům ve vězení. Muž totiž ve své básni vyzýval k sjednocení obou Korejí, píše BBC.

Báseň „Prostředky sjednocení“ se v roce 2016 objevila v severokorejských státních médiích. Její autor, Lee Yoon-seop, v ní píše, že by se Jižní a Severní Koreje měly spojit. Lee v díle tvrdil, že pokud by se obě Koreje sjednotily v rámci socialistického systému Pchjongjangu, Korejci by měli zdarma bydlení, zdravotní péči a vzdělání. V básni také poznamenal, že by pak mnoho lidí nemuselo páchat sebevraždy. 

Čtěte také: Pálení sošek, korporátní buddhismus a silnější Microsoft. Co ukázalo drama uvnitř OpenAI?

V Jižní Koreji ale existuje zákon, který zakazuje veřejnou chválu KLDR. Na základě tohoto nařízení byl 68letý muž odsouzen. Ve vězení má být 14 měsíců. 

Soud v pondělí konstatoval, že muž „pokračoval ve vytváření a šíření značného množství propagandy, která oslavovala a chválila Sever“. Lee byl totiž už v minulosti za podobný čin uvězněn na 10 měsíců. V roce 2013 zveřejnil na internetu komentáře, v nichž chválil severokorejskou armádu. V následujících letech také zveřejňoval protistátní obsah na jihokorejských blozích a internetových stránkách.

Báseň „Prostředky sjednocení“ byla v roce 2016 jedním z vítězných literárních textů v severokorejské básnické soutěži.

Autorka: Baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]