26. 09. 2023, 12:19

Jižní Korea předvedla sílu. Po 10 letech uspořádala vojenskou přehlídku

Soul – Po 10 letech Jižní Korea uspořádala velkou vojenskou přehlídku. Ulicemi hlavního města prošlo na 7000 vojáků, lidem se představily také tanky nebo balistické rakety, píší agentury ReutersAl-Jazeera. 

Přehlídka na dvoukilometrové trase vedla přes hlavní obchodní a podnikatelskou čtvrť hlavního města. Začala v úterý u příležitosti Dne ozbrojených sil, který je v Jižní Koreji zpravidla nevýraznou událostí. Letos to ale bylo jiné. Soul se tímto způsobem rozhodl ukázat sílu. Reaguje tak na dění v Severní Koreji a hlavně pak sbližování mezi Pchjongjangem a Moskvou.

Podle ministerstva obrany přehlídka nabídla podívanou na tanky, dělostřelectvo, útočná letadla a bezpilotní letouny. Jednalo se o více než 340 kusů zbraní a vozidel. Společně s jihokorejskými vojáky se do přehlídky zapojilo také 300 členů americké armády. Ulice lemovaly tisíce lidí, kteří přišly navzdory silnému děšti.

Přehlídka začala na letecké základně Seongnam, kde byly vystaveny strategické balistické rakety Hyunmoo, systém protiraketové obrany L-SAM, stíhačky F-35 a první domácí stíhačka KF-21. Hyunmoo je nejnovější jihokorejskou raketou, která je podle analytiků nedílnou součástí plánů Soulu na úder proti Severní Koreji při případném konfliktu.

Čtěte také: Místo tradičních pierogů pálivé kari. V Polsku nalézá domov stále více cizinců

Přehlídka je reakcí na počínání Severní Koreje, která za posledních deset let učinila desítky zakázaných zbrojních testů, vypustila ponorku vyzbrojenou taktickými jadernými zbraněmi. Vojenské přehlídky jsou v Severní Koreji častou událostí, na kterou prezident Kim Čong-un naposledy pozval představitele Ruska a Číny.

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol slíbil razantní a rychlou odpověď na jakoukoliv agresi nebo provokaci Pchjongjangu. “Pokud Severní Korea použije jaderné zbraně, tak její režim ukončíme drtivou odpovědí aliance Jižní Koreji a USA,” prohlásil. Podle jeho slov je severokorejský režim “posedlý” jadernými zbraněmi.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]