20. 06. 2023, 12:23

Juneteenth: USA si připomněli Den nezávislosti Afroameričanů oslavami, průvody a reflexí

New York – Relativně nový americký svátek Juneteenth připadá na 19. červen a oslavuje konec otroctví po občanské válce v roce 1865. Mnoho Američanů pojalo svátek jako důvod pro velkou párty, jiní vyzývali k tiché úvaze o častém násilném chování vůči americkým černochům. Mnoho konzervativních politiků se přitom snaží, aby se ve školách tyto části historie vůbec nevyučovaly, píše The Guardian.

Na základě výsledků nedávného průzkumu AP-NORC považuje 70 % Afroameričanů za potřebné udělat ještě „mnoho“ pro to, aby s nimi bylo zacházeno stejně jako s bílými Američany. Afroameričané mají například výrazně horší zdravotní výsledky než jejich bělošští vrstevníci. A to v různých kategoriích. Jedná se například o úmrtnost matek, astma, vysoký tlak nebo Alzheimerovu nemoc.

Čtěte také: „Jít zpátky znamená smrt.“ Syrští běženci se v Turecku ocitají v pasti, ne všem jsou ale lhostejní

Juneteenth se oficiálně začal slavit až v roce 2021. Memphis si ale toto výročí připomíná již dlouhou dobu. Nachází se zde totiž Národní muzeum občanských práv. A to na stejném místě, kde v minulosti stál motel, v němž byl v roce 1968 zabit Martin Luther King.

Zástupce kurátora muzea Ryan Jones uvedl, že Juneteenth by měl být oslavován ve stejné míře jako Den nezávislosti, který připadá na 4. července. Podle něj by se ale nemělo jednat pouze o společné večírky a komunitní vaření, ale spíše o reflexi minulosti.

Autor: domlav

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]