25. 06. 2023, 08:06

Keňská šance: EU po sedmi letech uzavřela obchodní dohodu s africkou zemí

NaroibiBrusel si uvědomuje, že obchodních partnerů není nikdy dost. Proto posiluje vztahy s Keňou. Evropa si od dohod s africkými zeměmi obecně slibuje menší závislost na Číně a Keňa věří, že pakt přiláká investory, píše list Deutsche Welle.

Evropská unie vidí v Africe obchodní příležitosti. Unie proto v pondělí uzavřela s Keňou Dohodu o hospodářském partnerství (EPA), která zajišťuje bezcelní vstup keňských zemědělských produktů na evropský trh. K ratifikaci došlo v Naroibi, keňském hlavním městě, za přítomnosti tamního prezidenta Williama Ruta. Evropský trh tak otevírá dveře keňským produktům kromě zbraní.

Brusel v poslední době usiluje o posílení ekonomických vztahů s africkými zeměmi. Důvodem je snaha odpoutat se od Číny.

Dohoda zaručuje bezcelní a bezkvótový přístup pro zboží pocházející z Keni do 27členného bloku. Ten pro rozvojovou zemi představuje nejdůležitější exportní trh a je zároveň keňským druhým největším obchodním partnerem.

V roce 2022 vyvezla Keňa do EU produkty v hodnotě 1,2 miliardy eur. Evropa z Keni dováží například čaje, kávu, hrách nebo fazole. Populární jsou i řezané květiny – přibližně 70 procent keňských kytek putuje do Evropy.

Pokud jde o Keňu, největší východoafrická ekonomika postupně a částečně otevře svůj trh evropskému zboží. Podle dohody se mají cla v průběhu následujících 25 let snižovat. Keňa v  současnosti dováží z EU především stroje nebo minerální a chemické produkty. Obchod mezi evropským blokem a Keňou od roku 2018 do roku 2022 vzrostla o 27 procent.

„Díky dohodě budou mít keňští obchodníci více peněz v kapsách. Keňa se tak stane centrem produktů z Evropské unie ve východní Africe,“ řekl keňský prezident William Ruto na slavnostním ceremoniálu u příležitosti oficiálního ukončení pondělního jednání.

EPA je momentálně první velkou dohodou mezi EU a africkým státem v posledních sedmi letech. Podobnou dohodu – z roku 2016 – má s evropským blokem pouze Ghana.

 Snižování nejistoty a lákání investorů

Sherillyn Raga, výzkumná pracovnice globálního think-tanku ODI, pro list Deutsche Welle řekla, že je „vhodný čas uzavřít dohodu, která pomůže posílit evropsko-africký obchod“.

V důsledku pandemie koronaviru a války na Ukrajině se svět potýká s řadou ekonomických problémů a náhlých změn. „Když se vaše obchodní struktura orientuje pouze na omezený počet partnerů nebo omezený počet produktů, jste ekonomicky velmi zranitelní,“ řekla Raga, která se specializuje na makroekonomii a obchod. Dodal, že z tohoto důvodu je „podobná diverzifikace obchodu jedním ze způsobů, jak zvýšit odolnost Keni vůči hospodářským otřesům“.

Pro keňský vývoz do EU však dohoda v krátkodobém horizontu neznamená velké změny. Keňa již využívá bezcelního a bezkvótového obchodu s EU v rámci zvláštního, dočasného, ujednání. To platí od roku 2014, kdy EU zastavila dohodu s Východoafrickým společenstvím (EAC).

EPA je však jakýmsi formálním potvrzením, že Keňa má na evropský trh garantovaný přístup. „Jde o snížení nejistoty,“ řekl pro DW ekonom Německého institutu rozvoje a udržitelnosti Frederik Stender, který se zabývá obchodní politikou a regionální ekonomickou integrací. Dohoda by podle něj zároveň mohla přilákat evropské investory.

Pakt se však netýká pouze obchodu. Podle Stendera z dohody totiž vyplývá i jistá naděje pro budoucí směřování země a její rozvoj. Keňa totiž souhlasila s prosazováním ochrany životního prostředí, zavedením některých opatření v oblasti klimatu, bojem proti genderové nerovnosti nebo posilováním pracovních práv.

Dohoda také zahrnuje rozvojovou pomoc související s obchodem. „Ta má pomoci s řešením nepříznivých faktorů pro keňský export, jako je nedostatek výrobních kapacit, infrastruktury, lidského kapitálu a kapacit pro splnění norem EU,“ vysvětlit Stender.

Keňa nechce promarnit obchodní příležitosti

Jedním z důvodů, proč Keňa vyjednala dohodu s EU, a zároveň se snaží uzavírat i další dohody, je pomalá spolupráce afrických zemí. Například Africká kontinentální zóna volného obchodu vstoupila v platnost v roce 2019 a její provozní fáze začala v roce 2021. V současné době ale existuje jen pár zemí – včetně Keni – které se snaží vzájemně obchodovat. Nabídka produktů je ale omezená a systém spolupráce je stále v počátcích.

Kromě Evropské unie navazuje Keňa obchodní vztahy i se Spojeným královstvím. K ratifikaci obdobné dohody jako je EPA došlo v roce 2020, kdy Británie vystoupila z EU.

Východoafrický národ také vyjednává obchodní dohodu se Spojenými státy. Ta by mohla být podepsána příští rok. Keňa má nárok na bezcelní přístup na americký trh do roku 2025 podle zákona o africkém růstu a příležitostech. Stejně jako v případě EU však formální a trvalá dohoda pravděpodobně přiláká více investic.

Keňa také jedná se Spojenými arabskými emiráty (SAE), se kterými se minulý rok dohodla na vzájemné snaze o uzavření komplexní dohody o hospodářském partnerství. Pokud k paktu dojde, půjde o první případ vzájemné ekonomické dohody mezi africkou zemí a arabským státem bohatým na ropu.

Podle Ragy by mohla Keňa vytvořit precedens pro ostatní východoafrické země, které by do budoucna mohly podnikat podobné kroky. „Keňa dělá vše pro to, aby zajistila obchody, díky kterým by mohla rozšířit svůj export a diverzifikovat své exportní a obchodní partnery,“ popsala Raga. Keňští podnikatelé by tak brzy mohli z přístupu tamní vlády těžit.

Autor: Barbora Kučerová

Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]