12. 09. 2023, 13:51

Kim Čong-un dorazil do Ruska, aby se setkal s Putinem. Jeho vlak už je na místě

Moskva/Pchjongjang – Ve svém obrněném vlaku přijel severokorejský vůdce Kim Čong-un do Ruska na setkání s prezidentem Vladimirem Putinem. Oba lídři budou pravděpodobně jednat o vzájemné pomoci, informuje server AP.

K podstoupení vzácného jednání pravděpodobně vedou oba státníky čím dál vyostřenější spory se Západem. Očekává se, že Kim bude usilovat o hospodářskou pomoc pro svou zbídačenou zemi. Putinovi na oplátku by zase mohl nabídnout, to čemu se mu zoufale nedostává: munici potřebnou pro vyčerpávající ruskou válku na Ukrajině.

Čtěte také: Severní Koreu po covidové izolaci drtí hlad. S obnovením obchodu však vedení země nepospíchá

Setkání je pro severokorejského vůdce šancí, jak obejít ochromující sankce OSN a roky diplomatické izolace. Pro Putina je to příležitost doplnit zásoby munice, které válka vyčerpala. Sankce proti Severní Koreji v minulosti podporoval i sám Putin. V případě jakéhokoliv zbrojního obchodu by je ale nyní sám porušil.

Od svého nástupu k moci v roce 2011 podnikl Kim většinu svých zahraničních cest vlakem se žlutým pruhem. Kimovu vlaku se údajně přezdívá vlak „pohybující se pevnost“ (Moving Fortress). Je vybaven neprůstřelnými okny, zesílenými stěnami a podlahou na ochranu před výbušninami. Celkem vlak táhne na 90 vagonů. Kvůli hmotnosti veškerého dalšího vybavení se ale souprava pohybuje rychlostí pouhých 55 kilometrů za hodinu.

Na rozdíl od svého otce Kim Čong-ila se Kim Čong-un nebojí létat. V rodině se ale dědí láska k vlakům. Kim Čong-il jich měl několik luxusních vybavených přijímacími sály, konferenčními místnostmi a špičkovými komunikačními zařízeními vlastnit.

Čtěte také: Podivuhodné příběhy lidí prchajících do Severní Koreje

Kima zřejmě doprovází Jo Chun Ryong, představitel vládnoucí strany odpovědný za politiku v oblasti munice. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova bude součástí ruské delegace i ministr obrany Sergej Šojgu.

Místo, kde se oba hodlají potkat, není známé. Spekulovalo se o Vladivostoku blízko hranic, kde se setkali oba politici již v roce 2019. Je ale možné, že se Kim vydal dál na sever. Jihokorejská tisková agentura Yonhap totiž zveřejnila údajnou fotografii vlaku v Ussurijsku, kde žije početné etnické korejské obyvatelstvo.

Autorka: hedr, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]