29. 08. 2023, 12:53

Klimatická změna významně ovlivňuje život vězňů v amerických věznicích

Washington D.C. – Kvůli klimatickým změnám, které způsobují stále častější a extrémnější vlny veder, je život vězňů v amerických věznicích čím dál tím nebezpečnější. Před vysokými teplotami mají nedostatečnou ochranu. Politici ani vedení věznic ale nehodlá jejich situaci radikálně změnit, napsala Al Jazeera.

Odborníci varují, že velmi vysoké teploty ve vězeních mohou v blízké budoucnosti zásadním způsobem zvýšit úmrtnost vězňů. Letošní studie ukázala, že vzestup teploty o několik stupňů, může znamenat nárůst rizika smrti trestanců až o pět procent.

Čtěte také: Dítětem na plný úvazek nebo do vrátnice. Mladí Číňané svůj život „nechávají vyhnít“

Analýza upozornila na případ z jihu Spojených států. Dvoudenní vlna veder zde způsobila zvýšení úmrtnosti o 1,3 %. Nicméně v amerických regionech více na severu, kde nejsou na tyto podmínky dostatečně připravení, úmrtnost stoupla o 8,6 až 21 %. Vysoká teplota v celách může také přispět k růstu sebevražd.

Po celé zemi postupně vznikají iniciativy, které se snaží zlepšit podmínky vězňů a lépe je před vedry ochránit. Cílem těchto projektů je například zajistit většině věznic dostatečné množství klimatizací. Není na tom však shoda napříč lidskoprávními skupinami a politiky. Například v Texasu tamní Senát odmítl navýšit rozpočet na instalaci nových klimatizací do žalářů. Přitom právě Texas je jedním z nejméně 13 států bez dostatečné klimatizace budov, informoval v červnu Guardian.

Velký problém přináší také skutečnost, že životní podmínky vězňů často podléhají rozhodnutí vězeňské stráže. Závislost je umocněná, když je vězeň na samotce. Na vedení věznice se musejí spoléhat i v případě přírodních katastrof jako jsou záplavy nebo lesní požáry. Často je jejich záchrana až na posledním místě. „Váš život a vaše zdraví jsou v rukách systému, který vás nebere jako lidskou bytost,“ řekla webu Al Jazeera bývalá vězeňkyně Amika Mota.

Autor: jakpe, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]