Konflikty

07. 10. 2025, 10:13

Konec diplomatických snah. Napětí mezi USA a Venezuelou roste

Americký prezident Donald Trump ukončil diplomatické snahy na dosažení dohody s autoritářským venezuelským lídrem Nicolásem Madurem. Vytváří tím půdu pro možnou vojenskou eskalaci namířenou proti drogovým kartelům fungujícím v Madurově režimu.

Napětí mezi oběma zeměmi se tak stupňuje. Za USA vedl rozhovory Trumpův speciální vyslanec Richard Grenell. Minulý týden mu ale americký prezident volal a nařídil mu zastavit veškeré diplomatické aktivity.

Čtěte také: USA útočí na lodě narkobaronů. Půjde ke dnu i Maduro?

Trump je prý frustrovaný tím, že Caracas nechce přijmout jeho požadavky, aby se Maduro dobrovolně vzdal moci. Venezuelští představitelé navíc nadále tvrdí, že nemají žádný podíl na obchodu s drogami, i když USA hovoří o opaku.

Podle deníku New York Times Trumpova administrativa připravila různé plány pro vojenskou eskalaci. Mohly by zahrnovat i postup, jak odstavit Madura od moci.

Autorka: sim | Foto: Shutterstock