31. 03. 2023, 16:01

Konec Djukanovičovy éry? Černou Horu čekají zajímavé prezidentské volby

Podgorica – Na nedělní dramatické vyústění boje o prezidentské křeslo se chystá Černá Hora. V ostře sledovaném duelu dvou nejžhavějších kandidátů se schyluje možná k velkému překvapení. O to se bude chtít postarat mladý ekonom Jakov Milatovič. Ten se pokusí svrhnout stávající černohorský režim, jemuž už po desetiletí vládne úřadující prezident Milo Djukanovič. Informuje web France24.

Djukanoviče, jenž je zároveň bývalým premiérem a dlouholetým předsedou Demokratické strany socialistů (DPS), postkomunistické strany v Černé Hoře, dosadil do čela bývalé jugoslávské republiky už v roce 1991 někdejší srbský státník Slobodan Miloševič. Současnému černohorskému prezidentovi bylo tehdy pouhých 29 let. Na vedoucích postech tamější politiky se pohybuje nepřetržitě až dodnes.

Čtěte také: Německá politička vyzývá k míru. Místo toho ale aktivizuje oba okraje politického spektra

V roce 1998 se poprvé stal prezidentem. V roce 2006 sehrál klíčovou roli při získání černohorské nezávislosti. Pod jeho vedením navíc vstoupila země v roce 2016 do NATO. Vládnutí jeho strany však rovněž provází několik obvinění z rozsáhlé korupce, kriminality a napojení na organizovaný zločin, což ovšem Djukanovič odmítá.

„Máme tady u moci třicet let muže, který je ztělesněním diktatury a zneužívání moci. Umožnil rozkvět korupce a kriminality v zemi,“ řekl agentuře AFP podgorický lékař Mladen Vukovič. Nedělní druhé kolo prezidentských voleb je tak dle něj poslední šancí, jak takového člověka odstavit od moci.

Jeho soupeřem a hlavním vyzyvatelem v přímém boji o prezidentský mandát bude sedmatřicetiletý ekonom Jakov Milatovič. Proevropský politik získal v prvním kole volby 29 procent, čímž zaostal za vedoucím Djukanovičem o téměř 6 procent hlasů.

Tamější analytici se však do značné míry shodují na vítězství Milatoviče, jelikož očekávají, že jeho vize osloví velké množství voličů, kteří touží po změně několikaleté vlády Djukanoviče a jeho DPS.

„Konec Djukanoviče by pravděpodobně znamenal i pád jeho strany, která měla v Černé Hoře absolutní moc,“ komentoval pro agenturu AFP možný vývoj v této balkánské zemi politický analytik Predrag Zenovič. Strana DPS utrpěla porážku v parlamentních volbách v roce 2020.

Autor: ogo

[other_banner_1]

*Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem. *