16. 11. 2023, 14:38

Kouzelníci jsou méně náchylní k duševním nemocím, ukazuje nový výzkum

Londýn – Nová studie zjistila, že kouzelníci a iluzionisté mají odolnější duševní zdraví něž běžná populace a jiná umělecká povolání. Informaci přinesl web BBC.

Výzkum vedený na Aberystwythské univerzitě ve Walesu přinesl překvapivé výsledky. Kouzelníci se liší od jiných umělců, kteří obvykle bývají náchylnější k duševním onemocněním. „Výsledky studie ukazují, že vztah mezi kreativitou a psychopatologií je mnohem složitější, než jsme si mysleli,” řekl Gil Greengross, vedoucí výzkumu.

Studie, publikovaná v BJPsych Open, zkoumala 195 kouzelníků a 233 lidí z běžné populace. Data vědci následně srovnali se zjištěními o jiných uměleckých skupinách. Podle výsledků je u kouzelníků méně pravděpodobné, že by se potýkali s psychózou a ztráceli kontakt s realitou, trpěli halucinacemi či kognitivní dezorganizací. Ta mimo jiné zhoršuje schopnost soustředění. Greengross přirovnal charakteristiky duševního zdraví kouzelníků k matematikům či vědcům.

Čtěte také: Průlom ve „čtení myšlenek: Technologický marketing, nebo poslední bašta soukromí?

Kouzelníci jsou výjimeční precizností, která je od nich vyžadována při předvádění triků. „Ve srování s jinými druhy umění je v kouzlech náročnější překonávat chyby – kouzelnické triky jsou založeny na principu všechno nebo nic, který vrcholí ‚Aha‘ momentem plným překvapení a úžasu,” popsal Greengross. 

Podle výzkumu se kouzelníci nevyznačují antisociálním chováním či nízkou úrovní sebekontroly. „Takové vlastnosti jsou cenné pro spousty uměleckých skupin, jako jsou například spisovatelé, básníci a komici, jejichž výtvory jsou často experimentální a zpochybňují konvence. Kouzelníci můžou být stejně tak inovativní a posouvat společenské hranice. Spousta z nich ale vystupuje se známými triky a nemají potřebu být více inovativní,” vysvětlil Greengross pro deník The Guardian.

Autorka: ač, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.