08. 09. 2023, 10:45

„Krvavé peníze za ruský plyn“. Šéf Zastoupení Evropské komise v Rakousku čelí kritice za svůj komentář

Vídeň – Zástupce Evropské komise v Rakousku Martina Selmayra si předvolal rakouský ministr zahraničí. Nelíbily se mu jeho komentáře o přílišné závislosti Rakouska na ruském plynu, což podle Selmayra napomáhá financovat ruskou agresi na Ukrajině. Informoval o tom web Politico.

Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg si předvolal Martina Selmayra, ředitele Zastoupení Evropské komise poté, co unijní úředník veřejně kritizoval přetrvávající dovoz ruského plynu do alpské země. Obvinil rakouskou vládu, že financuje válku „krvavými penězi“.

Selmayr o tématu hovořil na umělecké výstavě. Zdůraznil, že zhruba 55 procent plynu, které Rakousko nyní spotřebuje, pochází z Ruska. Ještě před válkou na Ukrajině to bylo asi 80 procent.

Podle jeho slov ho překvapilo, že nikdo proti krokům tamní vlády neprotestuje. „Překvapuje mě to. ,Krvavé peníze‘ do Ruska posílají v podobě účtů za plyn každý den“, řekl. Chápe, že dovoz ruského plynu pomáhá s řešením energetické krize, přesto si myslí, že by se Rakousko mělo ruskému plynu vyhnout.

Čtěte také: Indie, to jest Bhárat. Bude se nejlidnatější země přejmenovávat?

Selmayr, který pochází z Německa, dříve patřil mezi vůbec nejvlivnější úředníky v EU. Vedl například kabinet bývalého šéfa Evropské komise Jeana-Claude Junckera.

Jeho slova se v zemi setkala spíše s kritikou. Rakouská ministryně pro evropské záležitosti Karoline Edtstadler je označila za „kontraproduktivní“. Je podle ní smutné, že evropský úředník nechápe jistá fakta. Hlasy z krajněpravicového rakouského politického spektra žádají, aby byl Selmayr odvolán a vyzývají ho, aby si koupil „jednosměrnou“ letenku do Bruselu.

Na jeho stranu se postavila Rakouská liberální strana NEOS. Podle jejích představitelů je pravda, že Rakousko, ať už nepřímo, sponzoruje ruskou agresi na Ukrajině. Domnívají se také, že závislost na ruském plynu vytváří bezpečnostní problémy.

Podle agentury Reuters se Evropská komise v prohlášení od slov svého zástupce distancovala. Vyzvala ho, aby se neprodleně vrátil do Bruselu a svá slova vysvětlil. „Komise se distancuje od nevhodných a politováníhodných slov ředitele rakouské kanceláře“, napsala v prohlášení Evropská Komise.

Autor: Kuba, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.