26. 09. 2023, 07:32

Kubánští rekruti podepsali „smlouvu s ďáblem“. Teď bojují za Rusko

Havana – Rusko potřebuje kvůli své invazi na Ukrajinu víc vojáků. Z toho důvodu rekrutuje bojovníky také ze zahraniční. Jednou ze zemí, kde k náborům dochází, je i Kuba. Tamní muži prchají do Ruska za vidinou lepšího života, místo toho ale končí v zákopech, píše server Politico.

Začátkem září kubánské úřady odhalily síť obchodníků, kteří se snažili verbovat Kubánce do ruské armády, aby bojovali na Ukrajině. Jedním z těch, kdo teď utíkají do Ruska, je i César. Barman, jehož snem bylo dostat se z Kuby, už minulý rok zkusil utéct do Miami. Tenkrát ho ale zadržela americká pobřežní stráž.

Teď se César chystá na další pokus, i když tentokrát místo malé lodě volí letadlo. Konkrétně přímý spoj do Moskvy. Jeho letenku zaplatil ruský náborář, César si ale bude muset svůj útěk z Kuby odpracovat. V rámci dohody se totiž připojí k ruské armádě a bude bojovat na Ukrajině.

„Pokud je tohle cena za to, aby se má rodina dostala kupředu, udělám to,“ řekl pro server Politico César, kterému letos bylo 19 let. Jeho jméno redakce změnila z důvodu ochrany identity.

„Můžete být jaderným fyzikem a přesto tu zemřete hlady. Se svým současným platem si sotva koupím základní věci jako toaletní papír nebo mléko,“ popsal. César doufá, že se na frontě přidá k záchranářům.

Havana začátkem měsíce oznámila, že zatkla 17 lidí. Ti byli součástí skupiny obchodníků s lidmi, která verbuje mladé muže do boje za Rusko. Zprávy vyvolaly otázky ohledně spolupráce někdejších spojenců. Kuba tyto spekulace odmítla s tím, že se nijak nezapojuje do války na Ukrajině.

Čtěte také: Explained | Nová krize? Migrace do EU v 10 otázkách

Rozhovory s Kubánci teď odhalují skutečné důvody tohoto problému. Ten tkví spíše v zoufalství mladých mužů než v řízené spolupráci mezi Havanou a Moskvou. Mladí Kubánci totiž považují vstup do ruské armády za šanci na lepší život. Zdá se však, že někteří ani nevědí, k čemu se upsali.

Jeden ze čtyřicátníků řekl, že mu byla slíbena práce řidiče. Po příjezdu do Ruska se ale začal připravovat na boj se zbraní v ruce. „Podepsali jsme smlouvu s ďáblem a čert nerozdává sladkosti,“ popsal muž momentálně pobývající v ruském městě Tula. 

„Přišel jsem sem, abych svým dětem dal lepší život, ne abych zabíjel. Nevystřelím jedinou kulku,“ řekl a rozplakal se. 

„Kuba není součástí konfliktu“

Zásah Havany proti náborové síti následoval po zveřejnění rozhovoru na YouTube koncem srpna, ve kterém dva 19letí Kubánci tvrdili, že je náboráři nalákali do Ruska pod záminkou lukrativní stavební práce. Chlapci ale nakonec skončili v zákopech na Ukrajině.

Kubánské ministerstvo zahraničí slíbilo aktivní kroky proti snahám nalákat Kubánce, aby se připojili k ruskému válečnému úsilí. A dodalo, že „Kuba není součástí konfliktu na Ukrajině“.

V listopadu 2022 ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který vojákům z cizích zemí umožní rychlé získání tamního občanství. „Všichni dostáváme ruské občanství,“ napsal jeden z rekrutů.

S velkými ztrátami na Ukrajině Rusko „potřebuje potravu pro děla,“ vysvětlil Pavel Luzin, vedoucí pracovník Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA). Většina zahraničních rekrutů podle něj pochází ze středoasijských a afrických zemí, Sýrie a Afghánistánu.

Není přesně jasné, kolik cizích občanů vstoupilo do řad ruské armády. „Bez znalosti jazyka, místního terénu nebo správného výcviku pro moderní válku je pravděpodobné, že rekruti rychle zemřou,“ uvedl Luzin.

Rekruti často končí u 106. výsadkové divize

Většina Kubánců, kteří se rozhodli odjet do Ruska, serveru Politico prozradila, že jejich cesta začala koncem roku 2022. Osoba vystupující pod jménem Elena Šuvalova začala zveřejňovat příspěvky na stránkách sociálních médií zaměřených na Kubánce, kteří chtějí odjet do zahraničí nebo už jsou v Rusku.

Jeden příspěvek ukazoval ženu v dlouhé sukni před autem zdobeným kubánskou vlajkou a „Z“, ruským proválečným symbolem. V doprovodném textu Šuvalova nabídla roční smlouvu s ruskou armádou a také „pomoc“ s požadovanými jazykovými zkouškami a lékařskými testy, včetně zajištění občanství.

Inzerovaná výplata se skládala z jednorázové odměny 195 tisíc rublů – v přepočtu jde tak zhruba o 46 tisíc korun – po které by měl následovat měsíční plat 204 tisíc rublů – přibližně 48 tisíc korun.

Ti, kteří na inzerát zareagovali, pro server Politico popsali, jak jejich vstup do Ruska probíhal. Nikdo jim neorazítkoval pasy. Jako jejich důvod pobytu tamní úřady zapsaly „turistiku“.

Při přistání na moskevském letišti Šeremetěvo se rekruti setkali s ženou. Ta se představila jako Diana. Řekla jim, že je Kubánka s ruskými vazbami. Poté rekruty naložili do autobusu a přivezli do toho, co jeden rekrut popsal jako „prázdnou školní budovu“ poblíž Rjazaně, města v západním Rusku 200 kilometrů jihovýchodně od Moskvy.

Tam prošli zběžnou lékařskou prohlídkou a následně podepsali smlouvu s ruským ministerstvem obrany. Podle Kubánců zůstali někteří z nově příchozích u vojenské jednotky v Rjazani. Většina rekrutů byla ale převelena k 106. gardové výsadkové divizi se sídlem ve městě Tula nedaleko Moskvy. Právě 106. divize se účastnila některých z nejkrutějších bojů na Ukrajině.

„Tohle je způsob, jak se dostat z Kuby. Nikdo tady nechce nikoho zabíjet, ani my nechceme zemřít,“ vysvětlil anonymně jeden z rekrutů. Respondenti si myslí, že je v Tule asi 140 Kubánců, přesná čísla ale neexistují.

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]