27. 07. 2023, 10:09

Kyjev se pokouší prorazit na jihovýchodě země. Hlavní úder proti Rusům prý začal

Kyjev – ⁠Ukrajinská armáda zahájila hlavní úder proti ruským silám na jihovýchodní Ukrajině. Tisíce vojáků, často vycvičených na Západě, se pokouší uvolnit ruské sevření. Napsaly to agentura AP, list Guardian a americký deník New York Times s odkazem na zdroje Pentagonu.  

Kyjev podle dostupných informací zahájil postup v Záporožské oblasti. Hlavním cílem ukrajinské armády je získat silně opevněné město Tokmak, a poté Melitopol, jež leží kousek od pobřeží. Pokud by se Ukrajincům opravdu podařilo ovládnout Melitopol, rozdělili by ruské síly na jižní frontě na dvě části a současně by izolovali okupovaný poloostrov Krym. „Je to velký test,“ řekl pro New York Times nejmenovaný zdroj z Pentagonu. 

Čtěte také: Summit Rusko-Afrika: Obilné eso v Putinově rukávu, sliby chyby i správná verze příběhu

Ukrajince čekají ostré boje. Od chvíle, kdy Rusové obsadili jejich území, vybudovali obrovský obranný val složený z minových polí, zákopů či bunkrů. Kvůli tomu ukrajinská protiofenzíva v posledních týdnech nepokračovala tak rychle, jak původně ukrajinská vláda a její západní spojenci očekávali.

Ukrajinská armáda se prý v oblasti pokusila o „masivní“ útok se třemi prapory a podporou tanků u města Orichiv. Další úder připravila několik kilometrů odtud poblíž vesnice Robotyne, řekl pro agenturu Tass mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Ten ale tvrdí, že oba údery se podařilo ruské armádě odrazit. 

Autorka: sim, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]