18. 05. 2023, 14:09

Lék na prevenci HIV se bude poprvé vyrábět i v JAR

Johannesburg – Cenově dostupná verze průkopnického léku na prevenci HIV bude poprvé vyrobena v Jihoafrické republice. Uvádí deník The Guardian. Tento krok potenciálně umožní přístup k očkování milionům lidí na africkém kontinentu.

Indická farmaceutická společnost Cipla vyrobí levnější verzi léku CAB-LA, který potenciálně ochrání miliony lidí v Africe před virem HIV. Cenově dostupná verze léku se bude vyrábět v jihoafrických závodech nedaleko Johannesburgu nebo Durbanu. Cipla je jedna ze tří společností, která získala v březnu licenci na výrobu léku od jeho vývojářů, společností ViiV Healthcare a organizace Medicines Patent Pool.

Čtěte také: Útěkem ze Súdánu to nekončí. K prahu okolních zemí kráčí uprchlická krize

Cabotegravir (pod značkou CAB-LA) funguje na principu zablokování vstupu viru HIV do lidských buněk. Studie ukázaly, že šance, kdy se jednotlivec nakazí prostřednictví sexu, se snižuje s očkováním téměř na nulu. Očkování také funguje lépe než pilulka na prevenci HIV, která se musí pravidelně užívat každý den. Ta je v Jihoafrické republice a několika dalších afrických zemích v současnosti dostupná zdarma.

Dostat produkt na trh ale ještě nějakou dobu potrvá. Vedoucí výzkumu společnosti ViiV, Kimberly Smith, řekla, že „CAB-LA je sterilní, injekční produkt s velmi složitým výrobním procesem“, a aby farmaceutická firma vyrobila generickou verzi léku, musí sdílet technologii výroby. To může trvat i pět let. Značková verze CAB-LA se nyní ve Spojených státech prodává za přibližně 3 500 dolarů za jednu injekci. Země s nižšími příjmy si tak zatím lék nemohou dovolit.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]