17. 08. 2023, 08:15

Lesní požáry na španělském ostrově Tenerife se vymkly kontrole

Santa Cruz – Rozsáhlý požár na největším ze španělských Kanárských ostrovů se snaží dostat pod kontrolu na 250 hasičů. Požár zablokoval silnici, úřady kvůli němu musely evakuovat několik vesnic. Informace přináší zpravodajský web Deutsche Welle.

Oheň, který vypukl ve středu, se během 24 hodin rozšířil na plochu 1800 hektarů. Sužuje tenerifský národní park a obě strany spící sopky Teide, nejvyššího vrcholu Španělska. Do boje s požárem bylo nasazeno 14 letadel, 250 hasičů a hydroplán z pevninského Španělska, přičemž během čtvrtka se očekává přílet dalších dvou.

Čtěte také: Lídři Ruska proti Putinově gerontokracii. Dá Kreml šanci nové straně?

Na tiskové konferenci v hlavním městě ostrova Santa Cruz prohlásil představitel regionu Fernando Clavijo, že se požár vymyká kontrole a situace je nebezpečná. “Jsem přesvědčen, že více než 200 pozemních jednotek, které budou dnes v noci aktivní, bude schopno zadržet dvě nejvíce znepokojující fronty,” uvedl na sociální síti X, dříve známé jako Twitter.

Rosa Davila, vedoucí tenerifské rady, informovala, že všechny horské přístupové body se uzavřely. Tamní rozhlas sdělil, že z několika vesnic na severovýchodě ostrova bylo evakuováno asi 150 osob.

Kanárské ostrovy v posledních týdnech zasáhla vlna veder, která způsobila, že mnohé oblasti souostroví jsou extrémně suché, což zvýšilo riziko požárů. Během letošního léta hasičské týmy úspěšně uhasily řadu lesních požárů na ostrovech Gran Canaria a La Palma.

Autor: adne, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.