18. 09. 2023, 15:14

Lukašenko navrhuje „třístrannou spolupráci“ s Ruskem a Severní Koreou

Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden přivítal severokorejského vůdce Kim Čong-una. V návaznosti na setkání s Kimem se Putin sešel ještě s běloruským prezidentem, aby ho o průběhu rozhovoru s vůdcem KLDR informoval. Lukašenko regoval tak, že si umí představit spolupráci všech tří zemí, píše list The Guardian.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek uspořádal schůzku se svým běloruským spojencem Alexandrem Lukašenkem. Ten navrhl, že by se Minsk mohl připojit k Moskvě v úsilí o obnovu spojenectví se Severní Koreou.

Čtěte také: Explained: Čeká nás válka o Tchaj-wan?

Lukašenko a Putin se setkali v černomořském letovisku Soči. Ruský prezident svému běloruskému protějšku slíbil informace ohledně jeho rozhovorů s Kim Čong-unem. Ten se minulý týden vydal do Ruska na několikadenní návštěvu. Ta nakonec byla jeho nejdelší zahraniční cestou od jeho nástupu do funkce v roce 2011. Zároveň šlo o Kimovu první návštěvu cizí země od začátku koronavirové pandemie.

Putin chtěl s Lukašenkem probrat především detaily jeho rozhovorů s Kimem. „Rád bych vás informoval o naší diskuzi ohledně situace v regionu, která byla docela důležitá. A také se chci dotknout toho nejakutnějšího problému, situace na Ukrajině,“ řekl Putin na začátku schůzky. Lukašenkova reakce byla taková, že by se dalo uvažovat o třístranné spolupráci. „Našla by se tam trocha práce i pro Bělorusko,“ sdělil.

Autorka: baku, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]