06. 04. 2023, 13:32

Macron během návštěvy Číny žádal Si Ťin-pchinga, aby nepodporoval ruskou invazi

Peking – Francouzský prezident Emmanuel Macron přijel do Číny na třídenní státní návštěvu. Podle deníku The Guardian ji chce využít k tomu, aby odradil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga od podpory ruské invaze na Ukrajinu. Současně hodlá podpořit rozvoj evropských obchodních vztahů s Pekingem.

Krátce po příjezdu do čínského hlavního města Macron řekl, že cílem jeho cesty je odvrátit myšlenku “nevyhnutelné spirály rostoucího napětí” mezi Čínou a Západem. Jeden z úředníků francouzské prezidentské kanceláře k válce na Ukrajině doplnil: „Čína je jedinou zemí na světě, která je schopna mít okamžitý a radikální dopad na konflikt. Jedním, nebo druhým směrem.“

Čtěte také: Koroze ruského vlivu na Kavkaze vyvolává nové napětí mezi Ázerbájdžánci a Armény

Paříž vnímá Čínu jako silného hráče ve válce na Ukrajině. Buď může Peking naklonit rovnováhu pozitivním způsobem prostřednictvím dialogu o podmínkách ukončení konfliktu, nebo naopak zvýšit podporu Ruska poskytnutím zbraní. A tím konfrontaci ještě dále vyostřit. Obavy západních zemí z druhého scénáře vzrostly po březnové přátelské návštěvě čínského prezidenta v Moskvě.

Macron apeloval na svého čínského protějška, aby „vrátil Rusko k rozumu a všechny zpět k jednacímu stolu“. „Vím, že se na vás mohu spolehnout,” řekl francouzský prezident.

Si Ťin-pching také odmítá další eskalaci konfliktu. „Evropa je nezávislý pól v multipolárním světě. Čína tuto evropskou strategickou autonomii podporuje,“ uvedl.

I když francouzští představitelé vědí, že čínská strana invazi na Ukrajinu ani Vladimira Putina neodsoudí, chtějí především zdůraznit postoj Evropské unie k nebezpečí konfliktu. Analytici navíc vidí Francii v tomto ohledu jako silnějšího partnera, než jsou Německo nebo Evropská unie jako blok. Klíčovými tématy, o kterých se bude v Pekingu dále diskutovat, bude kromě války také obnovení rovnováhy obchodních vazeb, klimatická krize a obnovitelné zdroje energie.

Autor: mik

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]