28. 03. 2023, 07:32

Mezinárodní olympijský výbor projedná účast Ruska na olympijských hrách v Paříži

Lausanne – Mezinárodní olympijský výnor (IOC) bude od úterý projednávat ruskou cestu na olympijské hry v Paříži v roce 2024. Podle výboru by měli mít ruští a běloruští sportovci možnost soutěžit pod neutrální vlajkou. „Nehoráznost,“ namítají Ukrajinci.

Mezinárodní olympijský výbor má tento týden stanovit pokyny pro běloruské a ruské sportovce pro letošní kvalifikaci na olympijské hry, píše Deutsche Welle. Ještě loni v únoru výbor doporučil zakázat účast Ruska a Běloruska, nyní však tvrdí, že „vylučování sportovců jen kvůli jejich pasům je diskriminační“. Prezident IOC Thomas Bach minulý týden prohlásil, že je proti politickému ovlivňování sportu. Výbor by chtěl ovšem zakázat účast těm, kteří „aktivně podporují válku“.

Čtěte také: S ruskou trikolorou, nebo vůbec? Největší země světa chce zpět na olympiádu

Expertka OSN Alexandra Xanthaki, která výboru radí, zachází ještě dál. Minulý týden podle serveru AP uvedla, že by mělo být ruským sportovcům, kteří se aktivně účastnili vojenské invaze na Ukrajinu, umožněno vrátit se k mezinárodnímu sportu, pokud se nepodíleli na válečných zločinech. Následně doplnila, že „je obvyklé, že muži na celém světě jsou povoláváni do válek”. Zmínila konflikty v Sýrii, Afghánistánu, Izraeli a Iráku.

Ukrajinští zástupci se staví proti. Ministr sportu Vadym Guttsait prohlásil, že Ukrajinci nemají „normální podmínky pro trénink a přípravu na olympijské hry“. „Rusové přitom mají všechny náležitosti pro trénink a vystoupení uvnitř své země. Oni v noci mohou spát, ale my nespíme,“ uvedl.

Také podle slov ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nemají ruští sportovci na soutěžích co dělat. Rusku podle něj nemá být dovoleno „využívat (hry) nebo jakoukoli jinou sportovní událost jako propagandu své agrese nebo svého státního šovinismu“.

hedr

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.

[other_banner_1]