17. 03. 2023, 16:34

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Vladimira Putina

Haag – Soud v Haagu dnes v prohlášení oznámil vydání mezinárodního zatykače na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Toho obviňuje z odpovědnosti za válečné zločiny spáchané na Ukrajině, konkrétně za nezákonné deportace ukrajinských dětí do Ruska. 

Za nezákonný přesun dětí z Ukrajiny do Ruska vydal soud v Haagu rovněž mezinárodní zatykač  na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovu-Bělovu. Ta představuje jednoho z hlavních organizátorů deportací ukrajinských dětí a mladistvých.

Čtěte také: Z učitelky na kytaru organizátorkou deportací. Kdo stojí za únosy tisíců ukrajinských dětí

Rusko podle deníku The Guardian v reakci uvedlo, že autoritu Mezinárodního trestního soudu neuznává, přičemž dlouhodobě odmítá spáchání jakýchkoliv válečných zločinů od zahájení války na Ukrajině.

Haag ke kroku dospěl na základě posouzení čtvrtečního požadavku OSN. Soudci zvažovali jeho vydání v tajnosti, avšak věří, že jeho veřejné vyhlášení by mohlo odradit od páchání podobných zločinů v budoucnu.

Video, na kterém Marije Lvova-Bělova děkuje Putinovi, že díky němu mohla adoptovat dítě z Mariupolu.

“Sama jste adoptovala dítě z Mariupolu?” ptá se Putin.

“Ano, díky vám,” odpovídá mu organizátorka deportací.

“Malé dítě?”

“Ne, je mu patnáct let. Teď vím, co to znamená být matkou dítěte z Donbasu. Není to snadné, ale rozhodně se máme rádi,” vysvětluje vesele Lvova-Bělova.

“To je nejdůležitější,” odpovídá Putin.

“To ano, ale myslím, že všechno zvládneme, že ano?” kývne Lvova-Bělova hlavou směrem k prezidentovi.

“Rozhodně,” končí Putin.

Autor: fiš

[other_banner_1]